Zaparkuj a jdi dál – malých parkovišť na Šumavě přibývá

Klatovy - V rámci projektu Zaparkuj a jdi dál otevřela správa Národního parku Šumava novou odstavnou plochu pro automobily poblíž Březníku u Dobré Vody. Jedná se už o devatenácté malé parkoviště, ze kterého se lidé mohou vydat na krátké výlety v nejbližším okolí. Správa Národního parku Šumava začala s opravami parkovišť, které byly vybudovány polovině devadesátých let, už loni. Odstavné plochy pro maximálně patnáct aut dostaly nový štěrkový povrch a jsou vybaveny novými informačními cedulemi.

„Hlavní motivací bylo umožnit zlepšení přípravy výletů například rodin s dětmi do Národního parku Šumava. Každé parkoviště má GPS souřadnice, takže je možné pomocí GPS v autě plánovat výlety doma u počítače,“ uvedl ředitel Národního parku Šumava František Krejčí.

Z parkovišť zahrnutých do projektu Zaparkuj a jdi dál je pak možné vydat se na krátké dvou až pětikilometrové výlety. „Jsou to okruhy, takže turisté vyjdou z místa, a aniž by se vraceli, dostanou se zase zpátky na parkoviště,“ vysvětlila tisková referentka Národního parku Šumava Jana Zvettlerová.

Video Reportáž Jana Dvořáka
video

Reportáž Jana Dvořáka

Parkoviště zahrnutá do projektu Zaparkuj a jdi dál jsou udržována celoročně. V zimě je tak mohou využívat i běžkaři. Národní park má v plánu do dvou let vybudovat dalších patnáct parkovišť.