Šest let trvající opravy strakonického hradu skončily

Strakonice – Lidé se poprvé podívali do nově opravených sálů strakonického hradu. Rekonstrukce jim umožnila nahlédnout i do míst, kam se dříve nedostali. Práce na obnově této národní kulturní památky stály téměř 163 milionů korun. Byla to jedna z největších investic do historických staveb v Jihočeském kraji.

Hradní nádvoří bylo na začátku rekonstrukce plné jam. Archeologové prováděli průzkum, v dvoumetrové hloubce odkryli části původních zdí, jak potvrdil ředitel Muzea středního Pootaví Miroslav Špecián. Pak nastoupili kameníci a stavební firmy. Postupně opravili nádvoří i budovu knihovny, do které její pracovnice zpět nastěhovaly tisíce titulů.

Nakonec se dělníci zaměřili na palác. Opravili sály, schodiště i terasu. Mezi hradem a řekou stojí i nová zeď, která má památku ochránit před velkou vodou.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Oprava celého historického komplexu trvala šest let. Radnice uvolnila na jeho obnovu 30 milionů korun, další peníze získala z evropských fondů. Starosta Strakonic Pavel Vondrys před kamerami neskrýval svou radost. Hrad pochází z 13. století. Před 15 lety se stal národní kulturní památkou.

Strakonický hrad
Strakonický hrad