Muzeum Vysočiny v Třebíči si na nové návštěvníky počká tři roky

Třebíč (Vysočina) – Dnes bylo naposledy otevřené Muzeum Vysočiny v Třebíči. Od středy 1. září budou pro návštěvníky veškeré muzejní expozice na 3 roky uzavřeny. Zítra zde totiž začíná velká rekonstrukce, která vyvrcholí vybudováním nových expozic. Poslední návštěvníci tak uzavřeli jednu z kapitol historie třebíčského muzea. Demontáž současných expozic začne v měsíci září a současně začne tvorba nových. Rekonstrukce potrvá přibližně tři roky, tak dlouho bude třebíčský zámek čekat na další návštěvníky.

Manželé Mikulicovi z Velkých Pavlovic s vnoučaty byli posledními návštěvníky Muzea Vysočiny v Třebíči před velkou rekonstrukcí zámku. Ta bude v následujících 3 letech stát celkem 184 miliony korun. „Peníze získal kraj Vysočina, který je zřizovatelem muzea, z dotačních fondů EU pro rozvoj infrastruktury v cestovním ruchu,“ uvedl ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek. „Exponáty jsou tady ohromné. Mně by trvalo ještě asi hodinu, než bych si to pořádně proběhl,“ neskrýval potěšení Miroslav Mikulica a jeho paní Marie doplnila: „Jenom nás mrzí, že už nestihneme vltavíny. Těšíme se na další otevření.“

Vltavíny budou za tři roky součástí rozšířené expozice o vzniku přírody. Výstavu Chráněná území Třebíčska přestěhovali dočasně do Základní školy Na Kopcích, stálou expozici betlémů nahradí každoroční velké adventní výstavy a například dýmky v místnosti, ve které se nacházejí v současnosti, nahradí obrazárna. „Bude to určitě velká investice, největší počin pro Muzeum Vysočiny Třebíč od konce druhé světové války,“ dodal ředitel Martínek.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Rekonstrukce se bude týkat i nádvoří s kašnou a zejména hlavní zámecké budovy. Kromě opravy střech, podlah nebo výměny topení je v plánu také výrazné rozšíření výstavních ploch, kde mají vzniknout 4 úplně nové expozice. „Je to schválený projekt a skutečně je to otázka priorit kraje, takže realizován bude,“ prohlásil radní pro oblast kultury Kraje Vysočina Tomáš Škaryd (ČSSD).

Podle předpokladů ředitele a vedení kraje Vysočina by se sem na zámek a do nových expozic Muzea Vysočiny měli návštěvníci vrátit na podzim v roce 2013.

/*json*/{"map":{"lat":49.215847,"lng":15.879919,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.215847,"lng":15.879919,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
V Muzeu Vysočiny v Třebíči byly pro návštěvníky veškeré expozice na 3 roky uzavřeny. muzeum, expozice, třebíčsko
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24