Radnice začínají vymáhat dluhy svépomocí

Ostrov (Karlovarsko) – Radnice v Ostrově na Karlovarsku začala vymáhat pohledávky od neplatičů. Lidé jí dluží více než 16 miliónů korun. Úředníci navštívili už několik bytů, aby v nich zabavili majetek. Obcí a měst, která se do vymáhání dluhů pouští vlastními silami, přibývá. Takový postup je totiž rychlejší, hlavním důvodem však je především snížení nákladů pro radnice i pro samotné dlužníky. Starostové tvrdí, že za práci najatého exekutora zaplatí řádově tisíce korun. Pokud však jde majetek zabavovat úředník, stojí to podstatně méně. Jen v Karlovarském kraji tento způsob zvolila už dvě města, jako první byl právě Ostrov. Město dalo neplatičům nejprve šanci v podobě písemné výzvy k uhrazení dluhu, a pokud někdo nereagoval, vyrazili úředníci do bytů.

Za neplatiči se v Ostrově napoprvé vydalo hned několik úředníků, takzvaných správců daně. A byli úspěšní. Za jediný den zabavili majetek nebo vymohli peníze za sedm pohledávek v celkové hodnotě 20 tisíc korun. „Byla provedena exekuce zařízení bytu, které není nezbytně nutné pro žití. Zabavovali jsme televize, výpočetní techniku, šperky,“ prohlásil exekutor a správce daně úředník Ladislav Jiskra z Městského úřadu Ostrov a tajemnice úřadu Jana Punčochářová doplnila: „Majetek se nezabavuje podle toho, jaká byla jeho pořizovací hodnota, ale exekutor rozhodne, za kolik peněz je možné ho potom v dražbě prodat.“ Dlužník má pak šanci do 15 dnů své věci od města znovu vykoupit.

Městští exekutoři musí být při své práci připraveni i na extrémní situace, v záloze jsou pak strážníci. „Exekuce, které jsme prováděli, proběhly relativně v klidu a bez velkých emocí,“ dodal Ladislav Jiskra. Neplatiči dluží ostrovské radnici už více než 16 miliónů korun, polovina z toho je za nezaplacené pokuty řidičů, zbytek za nájemné a různé poplatky. „Snažíme se využít všech možností, které nám právní řád umožňuje. Samozřejmě jsme se inspirovali v jiných městech, jako je Chomutov nebo Litvínov,“ vysvětlil starosta Ostrova Jan Bureš (ODS).

První exekuce už nedávno provedli i úředníci v Sokolově. Starosta by považoval za úspěch, kdyby se tím dluhy podařilo snížit alespoň na polovinu. „Pro nás je nejdůležitější ten výstražný moment, aby si dotyčný uvědomil, že pokud něco neplatí, něčemu se vyhýbá, stejně na něj nakonec dojde,“ uvedl starosta Sokolova Karel Jakobec (ODS). O podobném vymáhaní dluhů uvažují například i v Chebu, rozhodnout chtějí po volbách.

/*json*/{"map":{"lat":50.305939,"lng":12.939443,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.611085,"lng":14.014524,"type":"1","description":""},{"lat":50.305939,"lng":12.939443,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/