Policie chce platit jen symbolicky

Úvaly u Prahy (Středočeský kraj) – Vedení policie ve středních Čechách přišlo s iniciativou, ke které ji přiměla úsporná opatření vlády. Cílem je ušetřit miliardy korun ve státním rozpočtu a přispět by mělo i ministerstvo vnitra. Policie chce, aby jí obce pronajímaly služebny pouze za symbolickou jednu korunu ročně. Městům, která na to nepřistoupí, hrozí, že by se z nich stáhla. V obecním nájmu je ve středních Čechách více než 30 policejních služeben. Kdyby policisté všechny opustili, znamenalo by to úsporu asi 13 milionů korun ročně. Na záměr středočeských policistů upozornil deník Mladá fronta Dnes.

V Úvalech u Prahy platila policie dosud za služebnu 15 tisíc korun měsíčně, o roční příjem z nájmu, celkem 180 tisíc, teď obec přijde. Kvůli bezpečnostním rizikům totiž na požadavek symbolické ceny kývla. „My prozatím nemáme městskou policii a kriminalita v této oblasti vzrůstá,“ prohlásil starosta Úval Jan Šťastný (ODS).

Středočeská policie platí nájem za 30 služeben z osmdesáti, tomu teď chce udělat přítrž. „Přiměly nás k tomu avizované úspory v našem rozpočtu. Potřeboval bych ušetřit 20 procent na provozu,“ vysvětlil ředitel Krajského ředitelství Policie Středočeského kraje Václav Kučera. Krajské policejní ředitelství by ušetřilo 14 milionů korun. I když se některým obcím návrh nelíbí, o zrušení konkrétního oddělení zatím ředitel středočeské policie nerozhodl a se starosty vyjednává. „Není mým cílem rušit oddělení za každou cenu v tom místě. Jednou z variant je i to, že jsem ochotný nastěhovat policii do stavebních buněk, když to bude levnější,“ dodal Václav Kučera. Pokud by se někde místní oddělení zrušilo, vyjížděli by policisté do dané obce na zavolání. Takový systém se ale před lety právě v Úvalech neosvědčil. „Dojížděli sem z Čelákovic. Dojezdní vzdálenost je přibližně dvacetiminutová, takže někoho chytnout nebo akutně zasáhnout bylo prakticky nemožné,“ dodal Jan Šťastný.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

Jasno v tom, kde policejní služebny zůstanou a kde ne, by mělo být do konce září. V té době by totiž bylo nutné podat výpověď z nájmu.

/*json*/{"map":{"lat":50.0774,"lng":14.720909,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.0774,"lng":14.720909,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/