Rumcajs je opět pánem jičínského náměstí

Jičín (Královéhradecký kraj) – Loupežník Rumcajs, známý z Večerníčků České televize, má ode dneška svoji galerii. Lidé ji najdou kde jinde než v Jičíně. Tedy ve městě, v jehož okolí se pohádkové příběhy od spisovatele Václava Čtvrtka a výtvarníka Radka Pilaře odehrávají. Vstup je zdarma. Postavy loupežníka Rumcajs, Manky a Cipíska z legendárního lesa Řáholce, které k městu neodmyslitelně patří, tak rozšíří nabídku atraktivit Jičína nejen pro jeho návštěvníky. Lákají především děti a s nimi jejich rodiče.

Pohádkové postavy loupežníka Rumcajse, Manky, jejich syna Cipíska a mnohé další se zabydlely v přízemí zámku přímo na jičínském náměstí. A zatímco v jiných galeriích se na vystavované předměty většinou sahat nesmí, tady to neplatí. „Pro děti je to lepší. Když to jdou jenom obrázky, je to o ničem, tady si na to mohou šáhnout,“ pochvaluje si jedna z návštěvnic galerie Hana Žáková a zhotovitel projektu Zdar Šorm doplnil: „Ta prostředí jsou udělána tak, aby se do toho zapojila celá rodina. Některé převody jsou totiž velice těžké a musí pomoct tatínek.“ Kulisy byly vyrobené na motivy jednotlivých pohádkových příběhů ve filmových ateliérech. „Mně se líbí tato místnost, jsou tady ty skály. Je to nádhera, fakt,“ ujistil návštěvník David.

Zajímavostí je, že vznik galerie byl částečně také nápadem lidí z Polska. „V Polsku je Rumcajs a Hanka, oni nemají Manku, oni mají Hanku, velice populární. Každé dítě ho zná, každé dítě ví, kde je Jičín,“ prohlásil místostarosta Jičína Richard Koníř (ODS).

První zatěžkávací zkouškou projde galerie už v dalších dnech, kdy Jičín hostí tradiční pohádkový festival.

/*json*/{"map":{"lat":50.437,"lng":15.351313,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.437,"lng":15.351313,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Loupežník Rumcajs, známý z Večerníčků České televize, má ode dneška svoji galerii.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24