Do Českého Krumlova míří vozíčkáři z Česka i Rakouska

Český Krumlov – Vozíčkáři z celé republiky, ale i ze sousedního Rakouska se začali sjíždět do Českého Krumlova. Radnice a památkáři postupně odstraňují bariéry, aby si handicapovaní v sobotu mohli prohlédnout město a zámek. Pohyb jim usnadní provizorní nájezdy, pomáhat bude i stovka asistentů. Nabídky využije téměř 200 lidí. Památkáři chtějí postupně zpřístupnit i další historické objekty, které jsou pro vozíčkáře stále obtížně dostupné. Zatím v Česku zmapovali kolem šedesáti hradů a zámků. Seznam bezbariérových objektů už zveřejnili na internetových stránkách.

„Snažíme se, aby se všichni, kteří přijedou, dostali do zajímavých a krásných prostor,“ řekla ČT místostarosta Českého Krumlova Jitka Zikmundová (NEZ). Do většiny míst se postižení dostanou zadarmo. Některé prohlídky budou navíc ve znakové řeči. Pro nevidomé pak organizátoři připravili i trasu po městě s množstvím hmatových vjemů.

Památka ze seznamu UNESCO přilákala i návštěvníky z Rakouska, kteří zde byli už před pěti lety. „Tyto památky nejsou jinak dostupné, využili jsme proto nabídky, že nám pomohou asistenti,“ uvedl průvodce skupiny Wilhelm Patri.

Vozíčkáři se stále do řady českých památek nedostanou. Památkáři se proto postupně snaží zpřístupnit většinu ze 13 jihočeských hradů a zámků. Pro handicapované připravují speciální trasy. Podle správců nelze v historických objektech instalovat speciální plošiny, v některých místech proto pomáhají asistenti.