Libereckou policii trápí nedostatek peněz

Liberec - Bezpečnost v Libereckém kraji může být kvůli škrtům v rozpočtu krajské policie ohrožena. Příští rok totiž dostane skoro o polovinu méně peněz než letos. Ministerstvo vnitra tvrdí, že šetřit se musí všude a případné dopady na kriminalitu nechce komentovat. Zároveň upozorňuje, že jakékoli další diskuse jsou zbytečné.

Vytrhané podlahy a dveřní zárubně, strop, do kterého zatéká, tak vypadá objekt krajského policejního ředitelství v Liberci. Nahradit ho měla nová budova za čtyři sta třicet milionů korun. Policisté se proto už odstěhovali. Teď budou muset do nevyhovujících prostor zpátky. Kvůli úsporám se nové ředitelství stavět nebude. Škrty zasáhnout i do každodenní služby. „Dojde k omezení provozu. Nebudou peníze na pohonné hmoty, nebudeme moci platit nájemné,“ upozorňuje ředitel Krajského ředitelství policie Liberec Milan Franko.

Policie v Libereckém kraji hospodaří letos se zhruba sto dvaceti dvěma miliony korun. Příští rok dostane od ministerstva vnitra jen necelých sedmdesát milionů, to je o téměř polovinu méně. „Policisté nebudou jezdit v motorových vozidlech, ale budou chodit pěšky. Já jako ředitel garantuji to, že pokud občan oznámí dopravní nehodu, vloupání do bytu, tak tam policisté dojedou služebním autem,“ slibuje Milan Franko. „Snížit o padesát procent náklady, tak to možné není. Pak se musí rušit služebny, omezovat výjezdy a obávám se, že dojde i ke snížení počtu policistů,“ říká hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

Nemáme už na čem ušetřit, zaznívá z liberecké kriminálky. Lékařské posudky, nebo psychologické testy levněji nepořídíme. Podle vyjádření policistů jsou oblasti, kde se nedá šetřit za každou cenu. Ministerstvo vnitra nechce případné dopady úspor na bezpečnost v kraji komentovat. Celkově musí ministerstvo ušetřit oproti loňsku více než osm miliard korun. „Šetřit musí především jednotliví krajští ředitelé. To je dáno nařízením vlády a o tom není diskuse,“ zdůrazňuje mluvčí ministerstva vnitra Jiří Reichl.

Policie i kraj chtějí o úsporách ještě jednat. Ministerstvo vnitra ale vzkazuje, že čísla jsou definitivní.