Téměř celou Prahu již obklopují protipovodňové stěny

Praha - Území Prahy je proti velké vodě ochráněno už z více než devadesáti procent. Hlavní město dokončilo na Zbraslavi jednu z posledních staveb protipovodňových stěn. Obyvatele u Vltavy by měly ochránit před stoletou vodou. Vyšší zábrany magistrát nakonec nenechal postavit kvůli vysokým nákladům.

Městskou část Zbraslav ochrání před stoletou vodou zeď doplněná mobilním hrazením o celkové délce více než dva kilometry. Pro místní obyvatele, kteří bydlí u Vltavy, je to úleva, i když podle územního plánu měla být stěna vysoká tak, aby odolala pětisetleté povodni, která Zbraslav zasáhla v roce 2002. „My jsme v roce 2006 zadali zpracování technickoekonomické analýzy. Ta prokázala, že v případě Zbraslavi je ochrana na stoletou vodu dostatečná a chrání téměř srovnatelně i na vodu 2002 plus třicet centimetrů s tím, že náklady na vybudování protipovodňových hrází na stoletou vodu byly řádově třetinové,“ vysvětluje ředitel odboru městského investora z Magistrátu hl. města Prahy Jiří Toman.

Jenže už osm let Zbraslavští čekají na dokončení bariér. Zatím nemůžou volně nakládat se svými nemovitostmi, protože v záplavové oblasti platí stavební uzávěra. Problém způsobil právě územní plán, který stále počítá s jinou výškou stěny. „Zbraslavští mají problém s pojištěním svého majetku. Mohou pouze opravovat své domy, nemohou přistavovat,“ říká starostka Zbraslavi Dagmar Kobylková. „V tuto chvíli se jedná o nápravu administrativní. Projednávání územního plánu a jeho změn se dá předpokládat na podzim nebo na jaře příštího roku,“ informuje náměstek pražského primátora Pavel Klega.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Protipovodňové stěny, které město dosud postavilo, by ochránily devadesát procent území Prahy. Až budou všechny dokončené, jejich délka přesáhne sedmnáct kilometrů. Hlavnímu městu ještě zbývá postavit protipovodňové zábrany v Tróji a ve Velké Chuchli. Hotové by měly být příští rok.

/*json*/{"map":{"lat":49.976058,"lng":14.393434,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.976058,"lng":14.393434,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/