Lidi v Tisé pobouřil nový územní plán

Ústí nad Labem - Lidé v Tisé na Ústecku se bouří. Nový územní plán, který je před schválením, počítá s více než sto osmdesáti parcelami pro nové rodinné domky. Počet obyvatel obce by se mohl i zdvojnásobit. Momentálně v ní žije osm set lidí. Odpůrci plánu tvrdí, že to turisty vyhledávanou Tisou zničí.

Skály, louky, turistické stezky a domy s velkými zahradami, to je dnešní Tisá. Bude- li přijat nový územní plán, bude podle jeho kritiků z horské vesnice slepenec satelitních městeček. Nový územní plán přitom podle nich nepomůže rozvoji obce, ale jen peněženkám několika jedinců. „To je jen zájem lidí, kteří chtějí prodat dobře pozemky, které tady nakoupili, a to je málo,“ soudí odpůrce nového územního plánu Jindřich Beneš. „Navrhovaný územní plán znamená, že obec podlehla tlaku developerů,“ domnívá se další z odpůrců nové výstavby David Španbauer. „Ten návrh je zatím jen návrhem a zastupitelstvo se k tomu určitě bude ještě vyjadřovat,“ vysvětluje starostka Tisé Martina Šimáňová.

Podle odpůrců územního plánu nemůže radnice říci, že bude v obci sto osmdesát nových domů a nemluvit o tom, jak se pak bude v Tisé žít. „My si myslíme, že obec není na takovouhle velkou výstavbu připravená,“ je přesvědčen další z odpůrců nového územního plánu Tomáš Mašín. „Obec to nezvládne. Jsou tady úzké silnice, není tady čistička odpadních vod,“ vypočítává Alena Borlová, která s návrhem územního rovněž nesouhlasí. „Záleží na zastupitelstvu obce, kde dovolí výstavbu,“ připomíná starostka.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Starostka Tisé tvrdí, že pro územní plán, ve kterém je navrženo více než sto osmdesát nových rodinných domků, hlasovat nebude. Udělat ho však bylo podle ní nutné. „Územní plán není o tom, co bude zítra, ale co se plánuje na dalších patnáct, dvacet, třicet, čtyřicet let. A ta obec se nějak rozvíjet musí,“ vysvětluje Martina Šimáková. „To, že nechceme územní plán v téhle podobě, neznamená, že bychom vůbec nechtěli výstavbu v Tisé. Ale přirozeným způsobem,“ uzavírá odpůrkyně územního plánu Lenka Krbcová-Mašínová.

Podle starostky Tisé je územní plán jen hrubým náčrtem a zastupitelé mají dost možností, jak hustotu výstavby regulovat. Jasněji ve sporu o budoucí podobu Tisé by mělo být už příští týden, kdy se sejde obecní zastupitelstvo.

/*json*/{"map":{"lat":50.787071,"lng":14.025972,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.787071,"lng":14.025972,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/