Malířka Lucie Suchá má ateliér v kuchyni

Beroun – Z kuchyně až do galerií. Tak by se dal popsat v kostce umělecký život výtvarnice Lucie Suché. Malířku naivních obrazů z Berouna čeká v příštím roce série výstav ve městech ze sdružení Česká inspirace. Výtvarnice v posledních letech zaujala veřejnost originální poetikou i osobitým viděním světa.

Lucie Suchá je povoláním rentgenová laborantka. Malování se začala věnovat úplnou náhodou. Jejímu muži zbyly nějaké barvy, tak jí je dal, aby je spotřebovala. Nic netuše tak otevřel jejímu talentu cestu k lidem. „Maluji z hlavy většinou to, co člověk zažije nebo vidí,“ prozrazuje Lucie Suchá.

Lucie Suchá maluje skutečně jen to, co vidí kolem sebe. Rodinu, kamarády, přírodu. „Má optimistické malby a rodinné příběhy,“ říká jedna z návštěvnic výstavy. „Skvěle reflektuje to, čím žije, svou práci, zábavu, přátele, Berounku,“ dodává druhá.

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Obrazy Lucie Suché mají zvláštní poznávací znamení. Tím jsou rámy, které jsou okenní. Lucie Suchá tvrdí, že je to hezké a praktické. Žena v domácnosti už nestačí všem žádostem o obrazy vyhovět a tak jí přátelé donutili, aby vydala svůj druhý kalendář. Ten pokřtila vodou z Berounky. Kalendář Lucii Suché otevřel cestu i do výstavních síní. „Dostala jsem nabídku na výstavu Po městech české inspirace, takže na příští rok mám domluvené výstavy od února až do konce prosince v osmi českých městech,“ uvádí Lucie Suchá. „Ty obrazy jsou dobré v tom, že přinášejí radost. Na rozdíl od lidového umění je na nich vidět, že je to pravdu naivní umění,“ připomíná spisovatel a rozhlasový redaktor Lubomír Smatana.

Lucie Suchá žádný ateliér nemá. Maluje zásadně doma v kuchyni.

/*json*/{"map":{"lat":49.963421,"lng":14.071866,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.963421,"lng":14.071866,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/