Buštěhradský zámek bude vlastnit Středočeský kraj

Buštěhrad - Buštěhradský zámek už nebude patřit městu, ale Středočeskému kraji, který z něj chce za 200 milionů udělat reprezentativní kulturně-společenské sídlo. O peníze chce kraj žádat z evropských fondů. Město nápad vítá, ale krajští opoziční zastupitelé už méně. Podle nich budou chybět peníze na provoz.

Zchátralý barokní zámek v Buštěhradu získalo město v roce 2003 ve veřejné dražbě, ačkoliv od té doby už do rekonstrukcí investovalo téměř 40 milionů, podařilo se zatím opravit pouze střechu a zajistit objekt staticky. Středočeský kraj teď přišel s návrhem převzít zámek do svého vlastnictví a pustit se do kompletní rekonstrukce.

S výstavbou buštěhradského zámku začala v roce 1699 velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská (*1672). Stavba byla situována na východ od polorozbořeného areálu hradu, do míst stávajícího poplužního dvora. Stavbou byl pověřen pražský stavitel Jindřich Klingenleitner.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

„My jsme to tedy přivítali, protože celou dobu sháníme velkého a silného investora, který by s námi toto dílo dokončil. Zatím se tu bylo podívat asi pět soukromých investorů, ale podívali se, utekli a už jsme je nikdy neviděli,“ řekl místostarosta Buštěhradu Antonín Kadlec (ČSSD).

„Pracujeme na tom získat dotaci z fondu EU, ta studie, která byla udělána hovoří o částce okolo 200 milionů korun na záchranu tohoto objektu,“ doplnil středočeský hejtman David Rath (ČSSD).

Nejpozději do dvou let by se měl s pomocí evropských peněz zpustlý zámek proměnit v tzv. kladenský Žofín, kde by se měly konat plesy, koncerty, konference a různá společenská setkání.

/*json*/{"map":{"lat":50.15489913235,"lng":14.192147254944,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.154993,"lng":14.191879,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Krajští zastupitelé za ODS projekt kritizují, nelíbí se jim, že zámek přejde do majetku kraje. Podle nich se nenajdou na budoucí provozní náklady v krajské pokladně peníze. Podle opozičního zastupitele Petra Bendla (ODS) je to danajský dar pro budoucí krajské zastupitelstvo a Středočeský kraj, protože budou-li tam použity evropské peníze, pak se kraj zavazuje k tomu, že dále bude dotovat a financovat celý projekt.

Záměr už schválilo městské i krajské zastupitelstvo a připravuje se darovací smlouva. Pokud by se nakonec evropské peníze získat nepodařilo a rekonstrukce nezačala do tří let, tak se zámek opět vrátí do majetku města.