Akcionáři společnosti ArcelorMittal stále čekají na dvě stě milionů korun

Ostrava - Na dvě stě milionů korun stále marně čekají minoritní akcionáři společnosti ArcelorMittal Ostrava. Pět tisíc z nich se zřejmě stalo obětí podvodu, když své akcie postoupili jedné ostravské společnosti. Zdržení zatím firmu ArcelorMittal stálo několik milionů korun. Případ stále šetří policie.

Dvě stě milionů korun za akcie v soudní úschově. Co s nimi bude, zatím nikdo neví. Pět tisíc akcionářů totiž postoupilo podpisem návratového listu své akcie společnosti Centrum Consultant Finance. Mezi nimi i Karel Stacha z Hlučína. „V mém případě se jedná o třicet akcií. Přišel bych asi o sto dvacet tisíc korun,“ potvrdil. „Společnost CCF uvedla podle mého názoru akcionáře do určité obavy, že by mohli přijít o výplatu protiplnění,“ řekl ředitel pro vnější vztahy společnosti ArcelorMittal Ostrava Jan Rafaj.

Společnost ArcelorMittal se od občanského sdružení Centrum Consultant Finance distancovala. Případ už přes měsíc řeší také policie. Část peněz za akcie je proto v soudní úschově. „Náš útvar se tímto případem zabývá, máme už v té věci zahájeny i úkony trestního řízení,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Rostislav Skřepek. „Majoritní akcionář musel díky tomu vyplácet později a to ho stálo zhruba pět milionů korun na úrocích, další náklady budou souviset se složením částky do soudní úschovy,“ tvrdí Jan Rafaj.

Údaje o minoritních akcionářích mohly uniknout z několika míst. Také to policie řeší. „Držitelem té databáze je centrální depozitář, dalším subjektem, kde ta data byla držena, je naše společnost a dále pak soud,“ řekl ředitel pro vnější vztahy společnosti ArcelorMittal Ostrava Jan Rafaj. Policie ale zatím nechce prozradit podrobnosti o stavu vyšetřování. Minoritním akcionářům firmy ArcelorMittal Ostrava má být vyplacena částka 1,7 miliardy korun, jedná se tak o druhý největší výkup akcií v historii České republiky.

Návratový list
Návratový list
Více fotek
  • Návratový list autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1943/194286.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1943/194287.jpg