Nákladní automobil srazil v Brně na přechodu dvě malé děti

Brno - Nákladní vůz nedobrzdil před přechodem pro chodce a srazil dvě ze čtyřiatřiceti dětí z mateřské školy v Brně-Obřanech. Děti byly na vycházce se svými učitelkami. Dvaačtyřicetiletý řidič nákladního auta České televizi řekl, že se za nehodu omlouvá a cítí vinu, protože se mu nepodařilo dobrzdit. Bilance nehody mohla být ještě tragičtější, kdyby učitelky několik dětí z jízdní dráhy náklaďáku nestrhly. Obě děti byly zraněny. Pětiletý chlapec lehce, stejně stará dívka byla však s vážným poraněním hlavy převzena záchrannou službou do dětské nemocnice na anesteziologicko-resuscitační oddělení.

„Záchranná služba přijala tísňovou výzvu deset minut před desátou. K nehodě došlo na křižovatce ulice Fryčajovy. Byly hlášeny dvě sražené děti. Na místo byly vyslány týmy Rychlé lékařské pomoci a rychlé záchrannné služby. Na místě byly ošetřeny dvě děti - pětiletá holčička, která byla s těžkými zraněními při vědomí transportována na ARO Fakultní dětské nemocnice Brno (FDN), a další dítě, které bylo s lehkými až středně vážnými zraněními transportováno na chirurgickou ambulanci FDN,“ uvedl Radek Turin, mluvčí Záchranné služby v Brně.

Na místě nehody zasahoval před příjezdem záchranné služby také místní lékárník, jehož lékárna sousedí s osudným přechodem. „Přiběhla pro mě jedna z učitelek, a tak jsem běžel pomoci ošetřit malou holčičku,“ uvedl lékárník Karel Slezák. S vyprošťováním dětí pomáhal i zjevně otřesený řidič nákladního vozu, který nehodu způsobil. „Nejel jsem rychle a brzdil jsem opravdu intenzivně. Ty děti přecházely řádně, ale bohužel jsem dvě srazil. Velmi mě to mrzí,“ uvedl.

Video Reportáž Evy Lípové
video

Reportáž Evy Lípové

Na místo dorazila také starostka městské části Brno-Obřany Jarmila Kocmanová (ODS). Nechtěla však událost nijak komentovat. Potvrdila pouze fakt, že místo nehody je velmi nebezpečným úsekem a že je z celé události velmi otřesena. „Jde o naše děti, mám o ně strach,“ řekla starostka.

Zdravotní stav jednoho ze sražených dětí je vážný, což potvrdila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová. „Chlapeček byl po ošetření propuštěn, holčička zůstává ve vážném, ale stabilizovaném stavu v nemocnici. Více informací sdělit nemohu,“ uvedla Mrázová.

Jak k celé nehodě došlo, je v současné době v šetření policie. „Zatím nemůžeme říct, zda šlo o vinu řidiče. Je však jisté, že učitelky řádně přecházely s dětmi přes přechod vybaveny výstražným terčíkem. Budeme zkoumat technický stav vozu a rychlost, kterou jel. Zatím mohu pouze potvrdit, že řidič neměl v krvi alkohol,“ dodal mluvčí Policie Jihomoravského kraje Pavel Šváb.

Do mateřské školky i do nemocnice dorazil policejní psycholog, který všem zúčastněným poskytl odbornou pomoc.