Karlovarští symfonici přišli o polovinu dotace

Karlovy Vary - Krize v Karlovarském symfonickém orchestru se dál vyhrocuje. Přerostla v jedno z hlavních předvolebních témat. Situaci měla zklidnit dvoumilionová dotace města. Kvůli tomu, že včas nikoho nenapadlo změnit vnitřní předpisy orchestru, ale zastupitelé dotaci museli snížit na polovinu. Ředitel Karlovarského symfonického orchestru však jakékoliv pochybení odmítá.

Symfonický orchestr má být chloubou karlovarských lázní. Kvůli úsporám a snižování úvazků ale z orchestru odcházejí mladí hráči. Ti co zůstali, si musejí přivydělávat bokem, aby uživili rodinu. V této situaci se ředitel podle symfoniků spokojil jen s polovinou slíbené dotace. „V tuto chvíli hraje většina skupin vlastně v podstavech, hrajeme už v počtu, který neodpovídá symfonickému orchestru,“ popisuje situaci předseda odborů Unie orchestrálních hráčů Martin Petr. „Pro orchestr je to špatná zpráva,“ dodává člen Karlovarského symfonického orchestru Bohumír Hájek.

Kvůli nepokojům v orchestru zastupitelé v červnu odsouhlasili dvoumilionovou dotaci. Ředitel se brání, že kdyby ji přijal, porušil by předpisy, které nemohl změnit. „Předpisy mohou změnit jenom zastupitelé. V tu chvíli, kdy se rozhodovalo o té částce, já u toho nebyl,“ vysvětluje ředitel Karlovarského symfonického orchestru Zdeněk Viktor.

Na červnovém jednání seděli kromě většiny zastupitelů i úředníci města. Na to, že je nutné změnit organizační řád, aby orchestr mohl dotaci čerpat, nikdo neupozornil. „O dotaci se rozhodovalo ve zmatku a nikoho nenapadlo upravit příslušné předpisy,“ přiznává karlovarská radní Dagmar Laubová. „Myslím si, že v tom hrají roli jenom osobní záště vůči jednotlivým hráčům orchestru,“ soudí opoziční karlovarský zastupitel Jaroslav Růžička.

Zástupci odborů další protesty nepřipravují. Vyhrocenou situaci chtějí řešit s novým vedením města po říjnových volbách.