Karlovarský kraj uvažuje o pronájmu nemocnice v Sokolově

Karlovarsko – Zájem o sokolovskou nemocnici projevila společnost Nemos Plus, která už 16 let úspěšně vede nemocnici v Ostrově. Soukromé společnosti mají zájem i o zbývající dvě krajská zdravotnická zařízení v Chebu a Karlových Varech. Takovou možnost ale zatím většina zastupitelů odmítá.

Pod tlakem mohutných demonstrací v roce 2008 odvolali krajští politici z vedení nemocnic soukromou společnost. Její manažeři před soudem čelí obvinění, že uzavírali nevýhodné obchody. Podobná situace by se podle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného (ČSSD) v budoucnu neměla opakovat. Zajistit to má důkladná nájemní smlouva. Opoziční zastupitel Josef Pavel (ODS) však říká, že taková smlouva neexistuje, právo ji nezná.

V případě pronájmu areálu v Sokolově by kraji zůstaly nemocnice v Karlových Varech a Chebu. Tak to podle hejtmana může zůstat i do budoucna. Připustil však i jejich možný pronájem. Jeho náměstek Jaroslav Borka (KSČM) potvrdil, že zájem o objekty je. V názoru na pronájem dalších krajských nemocnic ale zastupitelé nejsou jednotní.

Podle zastupitele Stanislava Kubína (Doktoři) je pronájem to samé, co privatizace. Primátor Karlových Varů Werner Hauptmann (ODS) se nechal slyšet, že karlovarská nemocnice by měla zůstat kraji. „Pokud z té trojice nemocnic vytrhnou jeden díl, může to pro Cheb znamenat polibek smrti,“ dodal chebský starosta Jan Svoboda (ODS).

O budoucí podobě zdravotnictví a pronájmu nemocnice v Sokolově chtějí zastupitelé ještě jednat v politických klubech. Návrh smlouvy na pronájem Sokolovské nemocnice by měla rada kraje vypracovat do konce října.