Orlické hory se zbavují kleče

Královéhradecko – Lesníci vysazovali kleč ve velkém od osmdesátých let jako náhradu za imisemi poškozené smrky. Teď říkají, že se ovzduší zlepšilo natolik, že se opět mohou vrátit k původním dřevinám. Kdo se nyní vydá po hřebenu Orlických hor, místy tak uvidí holé plochy připomínající zorané pole. Jsou v místech, kde lesníci postupně likvidují kosodřevinu.

Libor Krček ze Správy Kolowratských lesů informoval, že namísto kleče se vysadí smrk, buk a jeřáb. V Orlických horách se od osmdesátých let vysadilo přibližně 150 hektarů kosodřeviny. Bylo to v době, kdy lesy ve vrcholových partiích hor usychaly kvůli imisním spadům a jediná kosodřevina tomu dokázala čelit. Lesní správce Lesy Janeček Jiří Zatloukal sdělil, že ta však nemá hospodářský význam.

Správa CHKO Orlické hory projekt podporuje. Z kosodřeviny v horách totiž radost nemá, jak potvrdil vedoucí správy David Rešl. Že se smrkům a dalším původním dřevinám na vrcholcích Orlických hor bude znovu dařit, už si lesníci vyzkoušeli na menších plochách. Hlavní práce na přeměně druhové skladby lesů zahájí příští rok.