Záměr pravděpodobně prosazuje politické vedení města, v kterém jsou pouze zástupci ODS. Se změnou totiž nesouhlasí ani někteří odborníci, kteří se územním plánováním na pražském magistrátu zabývají. Své důvody popsali přímo v návrhu změny. Na dotaz, proč se změna projednává, pražský primátor v SMS uvedl: „Tato rada ani zastupitelstvo už neprojedná žádné změny územního plánu. To bude na nástupcích.“
Vadí jim mimo jiné to, že v místě není vybudována dopravní infrastruktura. Výstavba tedy podle nich zatíží současné komunikace, zvýší hluk a kvalitu ovzduší v okolí. „Z hlediska dopravy by nárůst zástavby v předmětném území znamenal další zcela nežádoucí přitížení komunikačního systému města automobilovou dopravou a další významné zhoršení současné nevyhovující situace,“ píše se v podkladech ke změně.
Proti zástavbě území už dříve protestovaly tisíce Pražanů
V odůvodnění změny se rovněž uvádí, že záměr je v rozporu se Zásadami územního rozvoje Prahy, a proto není ani v souladu s cíli uvedenými ve stavebním zákoně. „Změna výrazně redukuje celoměstský systém zeleně a degraduje krajinářsky hodnotné území,“ uvádí se v odůvodnění, které zpracovávali odborníci.
Proti zástavbě území, která se nachází v katastru Záběhlic, Chodova a Hostivaře, už dříve protestovaly tisíce Pražanů. Podle Renaty Chmelové ze sdružení Koalice Trojmezí se pod petici odmítající výstavbu podepsalo 16 tisíc lidí: „Je evidentní, že ODS před volbami tlačí na to, aby projednání změny šlo dál.“ Podle ní současný plán vychází z požadavků developerů, kteří si v lokalitě nakoupili pozemky.