Pomáhali při povodních. Teď získali záchranáři ocenění od Ústeckého kraje

Ústí nad Labem - Ústecký kraj ocenil šest desítek záchranářů, kteří pomáhali při srpnových povodních. Kromě profesionálů z řad hasičů, vojáků a policistů, to byli i dobrovolní hasiči. Ti se kromě velké vody potýkali i s dalším problémem, kterým byla zastaralá technika. Hřensko, nejníže položená obec v Česku, se s velkou vodou potýká každý rok. Ten letošní byl ale extrémní. Povodně přišly už čtyřikrát.

Martin Křížek je členem sboru dobrovolných hasičů ve Hřensku dvacet let. Při kolika povodních pomáhal, už ani nepočítá. „Náš okresní starosta říká, že dobrovolný hasič není povolání, ale diagnóza, ale prý to nezkoušejte léčit,“ řekl Křížek.

Srpnové povodně způsobily v Ústeckém kraji škody za skoro 2 miliardy korun a byly nejhorší od ničivých záplav v roce 2002. Šest desítek policistů, vojáků a hasičů se za pomoc dočkalo ocenění. „Tady v Ústeckém kraji nebyla žádná ztráta na životech, to považuji za obrovský přínos,“ prohlásil Miroslav Štěpán, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR.

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Právě dobrovolní hasiči jsou pro obce mimořádně důležití. Často jsou při zásazích na místech jako první, navíc dobře znají své rajóny.

Josef Černý, starosta Hřenska:

„Obdivuji ty kluky, že ve svém volnu, ve svém soukromém čase, udělají takový obrovský kus práce.“


Velká část dobrovolných hasičů se přitom potýká se starou technikou. Na novou peníze nejsou. „Dovybavení jednotek, jejich podpora i v jiných aktivitách, než jsou jen záchranné práce, stále nejsou na té úrovni, jak bychom si představovali,“ konstatoval starosta.

Ministerstvo vnitra věří, že peníze na novou techniku pro dobrovolné hasiče najde už za dva roky. „Rok 2011 bude velmi těžký, ale pak uděláme všechno pro to, aby se další stroje dostaly k dobrovolným hasičům,“ podotkl ministr vnitra Radek John.