U Třemošné proběhla rekonstrukce legendární bitvy na Soči

Třemošná - Třemošná u Plzně se dnes proměnila v bitevní pole první světové války. Kluby vojenské historie od nás i ze zahraničí tu předvedly rekonstrukci jedné z bitev u řeky Isonzo v dnešním Slovinsku. V letech 1915 až 1917 tu probíhala rakousko-italská fronta. Rekonstrukcí vojenských operací první světové války se každý rok pořádá v Česku několik. Ta třemošenská se ale jako jediná věnuje událostem na italské frontě.

Na řece Isonzo neboli Soča působil 3. prapor Pětatřicátníků za 1. sv. války. „Na řece Soči se mohli potkat Češi na obou dvou válčících stranách, já jsem tady za československé legie,“ řekl Marek Marovič z 35. Československého střeleckého klub FOLIGNO. „Na tuto akci se sjelo zhruba 200 členů vojenských historických klubů,“ prohlásil Radek Balcárek z Gardy města Hradce Králové.

Soča bývala hraniční řekou mezi Itálií a rakousko-uherskou monarchií. Celkem se tu odehrálo 11 bitev. Takzvaná 12. ofenziva u Caporetta byla významnou válečnou událostí. Rakousko-uherská armáda prorazila italskou linii a hnala Italy až k řece Piavě. Boje na řece Soči trvaly 29 měsíců a zahynulo při nich zhruba milion vojáků.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové