Student Sebastian Kitzberger bude příští rok maturovat na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí. Sklářství věnuje i svůj volný čas. „Již od dětství se mi líbí sklo. Na skláře jsem se díval už jako kluk a moc se mi to líbilo. Chtěl bych se dostat na vysokou školu,“ říká Sebastian Kitzberger.
O vysokoškolském studiu uvažují také další studenti, kteří se zúčastnili mezinárodního setkání se sklářskými odborníky. Jeho součástí byly i odborné přednášky. „Pokles výroby skla byl v minulých letech. Teď máme zprávy, že se otevírají sklárny, byť ty menší. České sklářství je i do budoucna životaschopné,“ uvádí Aleš Helebrant z Ústavu skla a keramiky Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. „Úzce spolupracujeme s vysokými školami přímo na vývoji a výzkumu sklářských technologií. My víme, co potřebují, a proto připravujeme žáky přímo pro tyto školy,“ dodává ředitelka Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Dana Budayová.

Reportáž Daniela Šamánka
Česko-slovenská spolupráce je podle odborníků jedním z trendů rozvoje sklářství v obou zemích, především v pohraničí. „Celá akce je výsledkem spolupráce české a slovenské části euroregionu Bílé Karpaty. To je region skla, protože v obou jeho částech nacházíme sklo v nejrůznějších podobách,“ připomíná Marek Liška z Trenčianské univerzity A. Dubčeka.
Příští rok se letní sklářská škola uskuteční na konci září na Slovensku.