Policisté ruší služebny na jihu Čech, Zliv je první v řadě

České Budějovice – Ve Zlivi na Českobudějovicku se místní bouří a sepisují petice, neboť zde policie ruší kvůli úsporám svoje obvodní oddělení, a to jako první v Jihočeském kraji. Pro město s třemi tisíci obyvateli je to podle starosty šokující zpráva. Obává se nárůstu kriminality a také mu nelíbí, že policie opouští dům, který si od radnice koupila. Vedení policie má však jiný názor - bezpečnost ve městě se prý nezhorší a získaný objekt se zakonzervuje.

Ve zlivském obvodním oddělení se ve službě vystřídá deset policistů. Za tři měsíce však svoji služebnu opustí, aby policie využila své kapacity efektivněji. Naopak starostové z okolních obcí to považují za ránu pod pás. Zlivská radnice se snažila policisty ve městě udržet, prodala jí proto v 90. letech i dům za dva miliony korun. Ani to však očividně na strážce zákona neplatí.

Pod petici za zachování policejního oddělení jsou už desítky podpisů a další přibývají. Lidé se bojí zejména nárůstu kriminality. Pracovníci krajské správy se snaží situaci uklidnit tím, že Zliv bez policistů nezůstane - budou sem totiž dojíždět z 6 kilometrů vzdálené Hluboké nad Vltavou.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

/*json*/{"map":{"lat":49.036967662407,"lng":14.374237060547,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.065543691126,"lng":14.366340637207,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Rušení policejních stanic je teprve na začátku

Zliv je podle policistů prvním místem v kraji, kde zvolili tento postup. S dalšími starosty jednají o snížení nájmu za služebny v obecních domech. Uspěli už například v Bechyni a Veselí. „Snížili jsme nájem o 30 procent,“ potvrdil starosta Jaromír Novák. Kde se nájem nesníží, tam se policisté mohou stěhovat do levnějších prostor.

Policisté nešetří jen na penězích, ale také na slovech. Zatím nechtějí ani naznačit, které místo na jihu Čech opustí jako další. Kritérii jsou peníze a neohrožení bezpečnosti obyvatel.