V Opočně začalo mezinárodní setkání sokolníků

Opočno – Na východ Čech přijela s dravci více než stovka sokolníků. Pro lidi si připravili ukázky výcviku, hlavně se ale s ptáky vydali na lov. Podle pořadatelů jde o jednu z největších akcí svého druhu v Evropě. Sokolnictví je považované za jednu z nejstarších forem lovu. Vzniklo minimálně před čtyřmi tisíci lety v Asii, dlouhou tradici má i na našem území.

Sedmiletou samici jestřába Laru lidé před časem našli v lese s polámaným křídlem. Sokolník Petr Zvolánek se nemocného ptáka ujal a staral se o něj. Zbytečné to nebylo – Lara je jedním z jestřábů, se kterým teď předvádí výcvik a loví na mezinárodním setkání v Opočně.

V Opočně se sokolníci scházejí už 43 let. Přijíždějí zejména s jestřáby, sokoly a orly. Podle druhů dravců se rozdělují do několika skupin, ve kterých odjíždějí do honiteb po celých východních Čechách.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Petr Zvolánek informoval, že sokolnictví je u nás doloženo z období Velké Moravy. „Dravec pozná lépe než člověk, která zvěř je slabá a například by nepřežila zimu, na tu útočí,“ popsal sokolník Lubor Křivka.

Sokolníci na východě Čech zůstanou do soboty, kdy návštěvníkům Opočna ukážou výcvik dravců.