Zámek v Hrochově Týnci hledá peníze i využití

Hrochův Týnec (Pardubický kraj) – Některé obce na Pardubicku se chystají od státu převzít historické budovy. Jak uvedla Mladá fronta Dnes, obce s tím ale mají problém. Na rekonstrukci starých nemovitostí nemají peníze a jen těžko hledají jejich využití. Příkladem může být zámek v Hrochově Týnci. Obec v současné době vůbec neví, jak by měla s objektem naložit, na žádný vhodný projekt zatím nepřišla a peníze na rekonstrukci také nemá. Po volbách bude muset rozhodnout nové vedení hrochovotýnecké radnice.

Zámek v Hrochově Týnci dlouho sloužil jako dětský domov. Možností, jak by mohl tamní úřad objekt využít, je několik: muzeum, hotel, nebo domov pro seniory. Teď je historická budova prázdná a na opravu obec nemá peníze. „Rozvody, elektroinstalace, základy, venku je to fasáda a okna. Všechno odchází a obec na to v současné době nemá,“ uvedl starosta Hrochova Týnce Miloslav Desperát (nestr.). Náklady na rekonstrukci se odhadují na 60 milionů korun. Obec má roční rozpočet 20 milionů korun a vzala si navíc půjčku 620 milionů na výstavbu čističky odpadních vod. Starý zámek si má přitom od státu převzít už 22. října. „Ministerstvo školství mělo areál zámku v dlouhodobém užívání, areál opustí na konci října,“ prohlásil mluvčí Ministerstva školství ČR Václav Koukolíček a starosta Desperát doplnil: „Ještě budou debaty a dohady, co se s tím vůbec udělá.“

Obec pro historickou nemovitost využití nemá. Panují navíc obavy, že zámek bude jen stěží odolávat vandalům a zlodějům. Úřad v Hrochově Týnci dokonce zvažuje, že by zámek z 18. století prodal. Ovšem obchodníci s realitami tvrdí, že to bude velmi těžké. „Dávám tomu řádově jedno procento, co se týká prodejnosti do soukromého vlastnictví,“ potvrdil majitel realitní kanceláře Jan Hrabica.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Jednou z možností je i to, že by si zámek nakonec přece jen obec nechala a o peníze na rekonstrukci požádala Evropskou unii. Dotace ovšem nezíská, pokud rychle nenajde pro historickou budovu smysluplné využití.

/*json*/{"map":{"lat":49.959604,"lng":15.9111,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.959604,"lng":15.9111,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/