Bezpečností rada Libereckého kraje jednala kvůli škrtům

Liberec – V Liberci zasedla kvůli plánovaným škrtům v rozpočtu policie, hasičů i záchranky bezpečnostní rada kraje. Konkrétně liberecká krajská policie má od státu dostat 70 milionů korun, což je o 44 % méně, než vloni. Hasiči očekávají propad o čtvrtinu. Kraj se obává, že se to podepíše na bezpečnostní situaci celého regionu.

Takzvaní pochůzkáři, kteří mají preventivně působit v ulicích, již nebudou mít k dispozici služební vozy. Budou chodit pěšky nebo jezdit v autobusech. Další úsporné opatření je konec policejní služebny v libereckých Ruprechticích. Patnáct policistů se přesune do dva kilometry vzdálené služebny v Krajinské ulici.

Podle Libereckého kraje jde o jasné rušení služebny, se kterým nesouhlasí. Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD) se obává snížení dostupnosti bezpečnostních složek. Policie se brání, že služebnu v Ruprechticích neruší, ale slučuje s jinou. V Liberci je v současnosti pět policejních oddělení a budoucí čtyři prý postačí. Podle ředitele KŘP Liberec Milana Franka nemůže mít sloučení se služebnou, která je vzdálena pouhé dva kilometry, fatální důsledky.

Video Reportáž a vstup Lucie Pokorné
video

Reportáž a vstup Lucie Pokorné

Policie navíc jedná i o budoucnosti obvodních oddělení v sedmi dalších obcích. Chce po starostech symbolický nájem, jinak policejní služebny zmizí. Pokud obce na nájemné koruna ročně přistoupí, ušetří policie zhruba milion korun. Zastupitelstva většiny obcí s nějakou podporou policie počítají, protože služebny nechtějí ztratit. Definitivní rozhodnutí bude ale ve většině míst záležet na nově zvolených zastupitelích. Třeba v Hodkovicích nad Mohelkou se zastupitelé rozhodli nejen odpustit policii nájemné, ale předběžně počítají i s příspěvkem na provoz zhruba 50 tisíc korun.

Krajský policejní ředitel ujišťoval, že se bude snažit, aby občané úspory pocítili co nejméně. „Pokud nás zavolají k nehodě, krádeži či vloupání nebo jinému trestnému činu, policie tam určitě přijede,“ ujistil Franko. Policie chce podle něj kvůli snížení nákladů opustit některé budovy a nabídnout je k prodeji, peníze na provoz chce získat i prodejem nepotřebného majetku. V Libereckém kraji tak už policie nabízí například nevyužité budovy cizinecké policie v Habarticích, Petrovicích nebo Novém Městě pod Smrkem na Liberecku. V Liberci chce uvolnit budovu v Třebízského ulici, kde sídlí kriminalisté, a i tu chce prodat.

Co se týká hasičů, uvažuje se o zrušení výjezdového stanoviště profesionálních hasičů v Jilemnici na Semilsku. Nejbližší stanoviště by pak bylo v 15 kilometrů vzdálených Semilách. U záchranářů se škrty mají dotknout hlavně platů. Ředitel záchranky se obává, že se to podepíše na nedostatku kvalifikovaných lékařů v sanitkách. Ti přitom chybí už nyní.

Policie, záchranáři i hasiči doufají, že vláda svůj postup ještě přehodnotí.