Stacionář přivítá první parkinsoniky

Praha - První a zatím jediný stacionář pro nemocné Parkinsonovou chorobou začal fungovat v Praze-Libuši. Podle odhadů je v Česku až dvacet tisíc nemocných, očekává se přitom, že jich bude až dvojnásobek. Stacionář vznikl díky darům, které lidé posílali během posledních adventních koncertů v České televizi.

Loni před Vánocemi tu bylo jen pár prázdných místností s holými zdmi. Při loňských adventních koncertech ale lidé poslali společnosti Parkinson skoro dva miliony. Trvalo to sice tři čtvrtě roku a na některé vybavení se ještě čeká, stacionář ale může přivítat první parkinsoniky. „Bude tam ergoterapie, různá cvičení paměti, cvičení dechová. Budou k nám docházet odborní lékaři, budeme mít program na celý den,“ popisuje Marie Opltová ze společnosti Parkinson. 

Chodit sem bude i Jan Pospíšil. Onemocněl před šesti lety. Těší se nejen na společnost, ale i na cvičení. To je pro parkinsoniky velmi důležité, sám se k němu ale donutí zřídka. „Já jsem si koupil kvůli tomu koloběžku, ale zatím jsem toho moc nenajezdil,“ přiznává Jan Pospíšil. 

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Parkinsonova choroba je onemocnění mozku, jeho příčiny lékaři dosud neznají. Nemocní bývají zpomalení, ztuhlí, někdy se třesou a špatně mluví. Lékařská péče je v Česku srovnatelná se zahraničím, to ostatní už méně. „Sociální a zdravotní služby jsou daleko obtížněji dostupné u nás, než by to mělo být, a než je to třeba pro jiné skupiny nemocných,“ říká Evžen Růžička z Neurologické kliniky 1. LF a VFN Praha.  

Navíc nemocného a jeho rodinu stojí choroba měsíčně zhruba 40 % příjmů, v Německu je to čtyřikrát méně. Nový stacionář je příslibem lepších časů a plány jdou ještě dál. „Je naším velkým přáním a cílem otevřít multifunkční zařízení pro osoby trpící Parkinsonovou nemocí, kde bychom mohli odlehčit rodinám, které je mají v péči,“ naznačuje ředitelka Domova pro seniory v Praze-Hájích Dagmar Zavadilová. 

Do stacionáře v Praze se vejde denně asi patnáct klientů, společnost Parkinson už ale plánuje další, tentokrát by měl být v Brně.