Nový opěrný oblouk bude mít chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Kutná Hora – Na chrám svaté Barbory v Kutné Hoře začali restaurátoři instalovat nový opěrný oblouk. Ten starý (z roku 1865) se musel vyměnit kvůli silně narušené statice. Jde o unikátní opravu, která v novodobé historii Česka nemá obdoby. Aby restaurátoři věděli, jak přesně výměnu oblouku provést, inspirovali se v zahraničí.

Kamenný opěrný oblouk začal po více než 140 letech praskat a musel pryč, jeho havarijní stav ohrožoval celkovou stabilitu katedrály. Speciální druh pískovce na nový oblouk přivezli restaurátoři z Rakouska a vytvořili identické kopie starých kamenných částí. Restaurátor Ondřej Nosek informoval, že práce se prováděla tradiční metodou s použitím klasického nářadí.

Chrám zatím zajišťuje provizorní dřevěné rozepření a 15 kamenů o váze 5 tun putuje postupně nahoru. Jejich spojování probíhá stejnou technologií, jaká se použila v 19. století. „Do jednotlivých ložných spár jsou zasazovány nerezové čepy a spáry mezi jednotlivými kameny budou vyplněny maltou,“ popsal statik Jiří Kot. Dagmar Fundová z technického dozoru investora uvedla, že celá výměna opěrného oblouku vyjde na čtyři a půl milionu korun, peníze poskytlo ministerstvo kultury.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

Oprava vnějšku katedrály už od roku 2003 stála 200 milionů korun, zbývajících 20 se ale paradoxně nedaří sehnat. Opravu přitom zoufale potřebuje ještě západní průčelí chrámu. Například v balustrádě jsou statické trhliny a odpadávající kousky kamene můžou být nebezpečné. Dagmar Fundová vidí hlavní problém v dokončení statického zajištění, zvlášť při poryvech větru.

Památkáři a církev teď požádají ministerstvo kultury znovu o dotaci. Pokud by ji získali, konečně by se po osmi letech podařilo opravu vnějšího pláště chrámu dokončit.