Unikátní cech plzeňských bednářů má nového člena

Plzeň - Do party bednářů Plzeňského Prazdroje, který si toto řemeslo zachovává jako poslední ve střední Evropě, přibyl sedmý člen. Pětatřicetiletý Karel Franěk, bývalý truhlář z plzeňské Škodovky, dostal po třech letech výuční list a se slovy „Dej bůh štěstí“ a pohlavkem od mistra byl pasován na bednáře. Domů si také odnesl svůj první dubový soudek naplněný pivem. Bednáři dnes zároveň smolili i 12 obřích ležáckých sudů pro pivovarský skanzen. Smolení patří k nutné pravidelné údržbě a parta bednářů ho provádí dvakrát do roka - na jaře a na podzim.

Bednářské řemeslo už se nikde nevyučuje. Pivovar, v jehož učilišti skončila výuka bednářů v roce 1975 po zavedení ocelových nádob, nabídl práci truhlářům. „Dělal jsem okna a dveře, ale tohle je úplně jiná a fajnová práce a je tu výborná parta,“ řekl Franěk, který si už dnes mohl obléknout novou koženou bednářskou zástěru s logem piva. Dřevěné sudy používá Prazdroj výhradně pro pivovarský skanzen, ročně v nich uzraje 450 hektolitrů piva. Životnost nádoby je při důkladné údržbě až kolem 100 let, některé kádě jsou ještě starší. Výroba nového sudu trvá asi měsíc.

Pivovar tvrdí, že mezi pivem ze sudů a tanků není rozdíl. „Pivo zrající v dubových sudech slouží k trvalému porovnávání s pivem vyráběným na moderní technologii,“ uvedl sládek Václav Berka. „Dosud jsme vyrobili 11 nových sudů. Kromě jednoho, který jsme nedávno vyvezli do Švédska, jsou všechny ve sklepích pivovaru,“ dodal vedoucí party bednářů Josef Hrůza.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Sudy se smolí kvůli dezinfekci a aby mělo pivo říz

Při dnešním smolení nalili bednáři do čtyřicetihektolitrového sudu asi 90 litrů 200 stupňů horké smoly namíchané z čínské a americké pinie, z parafínu a medicinálního oleje. „Zhruba 40 litrů tam zůstane a po poválení a obalení stěn se zbytek vypustí. Smola se tam dává kvůli dezinfekci a aby mělo pivo říz. Před každým plněním novým pivem se musí sud vysmolit. Pouhým vypláchnutím se bakterie a plísně neodstraní,“ uvedl bednář Ladislav Brůha. Ročně smolí plzeňští bednáři 24 sudů. Po třech týdnech se nádoby o objemu 26, 40 a 46 hektolitrů vrací zpět do sklepa.


Původní bednárna byla v Prazdroji zřízena hned při startu pivovaru v roce 1842, o 50 let později tam pracovalo 150 bednářů. Začátkem 20. století se v plzeňských sklepích používalo 6000 dřevěných sudů a kádí. Mezi lety 1955 až 1957 se začaly používat hliníkové a od 80. let nerezové KEG sudy. Velkovýroba sudů skončila v Prazdroji v roce 1992, odkdy používá výhradně nerezové tanky. Před třemi lety otevřel Prazdroj nový provoz na výrobu dřevěných nádob za osm milionů korun. Tradiční bednářské řemeslo podnik obnovil v roce 2004.