Každé druhé až třetí dítě z kojeneckého ústavu porodila narkomanka

Plzeň – Kojenecké ústavy po celé republice řeší hrozivý trend. Každé třetí dítě, které přijme plzeňský kojenecký ústav, porodila narkomanka. V Praze je to dokonce každé druhé dítě. Vedení ústavů se proto snaží problém řešit společně s protidrogovými a kontaktními centry. Ty se obracejí už i přímo na porodnice. Na efektivnější pomoc ale mnohdy chybí peníze.

Matek, které užívaly pervitin nebo heroin a hned po porodu své děti opustily, není málo. Ne vždy jsou ale primárně na vině drogy, vedle nefunkční rodiny má svůj podíl i tlak úřadů a společnost. Podle psychologů pak drogově závislá matka situaci nezvládne a dítě opustí. Do plzeňského dětského domova už v letošním roce přijali 75 dětí, 25 z nich se narodilo matkám s drogovou anamnézou.

Potřeby nemají jen děti, ale i rodiče

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

„Všude se zaměřují hodně na potřeby dítěte, úplně ale zapomínají, že maminka má taky nějaké potřeby,“ podotkla terapeutka plzeňského K-centra Dagmar Špillerová. K-centrum proto spolupracuje i s porodnicí. „Máme informační letáčky, které mamince předáme, pak už záleží čistě na ní, zda se s nimi spojí,“ řekla ČT vrchní sestra z neonatologické oddělení FN v Plzni Dana Špidlenová. Na efektivnější pomoc bohužel zatím peníze chybí.

Kojenecké ústavy se také snaží drogově závislým matkám vyjít vstříc. Nabízí jim zázemí i pomoc s péčí o dítě. Podle předsedy Společnosti sociální pediatrie ČLS JEP Františka Schneiberga se maminky mohou během přijetí podrobit i ambulantní protidrogové léčbě. Všechny o to ale zájem nemají, část dětí tak stále odchází do adopce.

Kojenec
Kojenec