Boží Dar nahradí nevyhovující hasičskou zbrojnici

Boží dar – Město Boží Dar potřebuje nahradit starou hasičskou zbrojnici, která už nevyhovuje současným potřebám. Garáž pro techniku je stará a není vytápěná. 16členný tým hasičů se tísní v malé šatně, zastaralé je i hygienické zázemí. Radnice uspěla se žádostí o dotace. V zimě je v horském městečku přes dva tisíce lidí, kteří jsou odkázáni na pomoc místních záchranářů.

Starosta Sdružení dobrovolných hasičů Boží Dar Vilém Schwarz informoval, že zásahů je zhruba patnáct do roka. Vzhledem k důležité komunikaci, která se v lokalitě nachází, je však přítomnost hasičů prý důležitá. Extrémní přírodní podmínky a horský terén totiž komplikují příjezd profesionálních jednotek. Mluvčí HZS Karlovarské kraje Martin Kasal dodal, že hasiči z profesionální stanice v Karlových Varech jedou na Boží Dar přes 20 minut.

Božídarská radnice chce do dvou let pro hasiče postavit moderní budovu. Město společně s dalšími partnery uspělo se žádostí o dotace v programu přeshraniční spolupráce a získá tak 850 tisíc eur. Koordinátorka evropských projektů z Městského úřadu Boží Dar Olga Zámostná upřesnila, že tyto peníze jsou určeny také k zakoupení rychlého zásahového vozidla.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

„V našem kraji je opravdu výjimečné, aby dobrovolným hasičům obec postavila zcela novou zbrojnici,“ nechal se slyšet mluvčí HZS Karlovarské kraje Martin Kasal. Na vybavení hasičů získalo pět českých a německých obcí dohromady téměř dva miliony eur. Radnice teď očekávají větší bezpečnost a více společných zásahů na obou stranách hranice.

Starostové přiznávají, že bez přeshraniční spolupráce by na řadu projektů ve svých rozpočtech peníze nikdy nenašli.

/*json*/{"map":{"lat":50.398889228075,"lng":13.016052246094,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.412893385266,"lng":12.922668457031,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/