Prachatický hospic nabízí domácí péči o nemocné

Prachatice – V jihočeském regionu ojedinělý prachatický hospic začal nabízet zdravotní péči nemocným a umírajícím přímo u nich doma. Projekt mobilní služby v terénu přitom měl fungovat již dva roky. Podle provozovatelů za zdržením stojí neshody se zdravotními pojišťovnami. Jejich zástupci to odmítají s tím, že přispívají na lůžkovou péči a že domácí službu mají zajišťovat jiné agentury. Prachatický projekt nakonec podpořila jen jediná z nich.

Vyjížďky přímo za lidmi, kteří v posledních chvílích svého života zažádají o pomoc – podobný projekt plánoval hospic v Prachaticích již dlouho. K dispozici je několik sester a mobilní automobily s vybavením. „Jde většinou o výkony, které tlumí stavy nevolnosti nebo bolesti,“ říká zdravotní sestra Petra Bízková.

Terénní pracovníci se pohybují zatím jen v okolí Prachatic. Postupně by však měli zamířit i do dalších míst kraje, zájem o ně mají například na Českokrumlovsku. Služba proto v nebližší době zřídí vlastní dispečink. Podle ředitele Roberta Huneše by měl fungovat 24 hodin denně.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Terénní služba prachatického hospice si na svou existenci musela počkat přes dva roky. Zdravotní pojišťovny ji totiž neměly zájem podpořit, některé z nich stále upřednostňují jiné agentury, které prý poptávku dostatečně pokrývají. „Domácí péče v jihočeském kraji je nasmlouvána a dostatečně zajištěna,“ uvedl zástupce Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktor Lavička. Šéf hospice s tím však zásadně nesouhlasí.

Zřizovatelé nemocnice teď čekají, zda se projekt v praxi osvědčí. Zdejší hospic je jediným zařízením podobného druhu v jihočeském kraji. Vznikl před pěti lety a stál 70 milionů korun.

Zdravotní sestry
Zdravotní sestry