Zbirohem se nesl slavnostní slib hasičů z Plzeňska

Zbiroh (Rokycansko) - Padesátka nových příslušníků Hasičského záchranného sboru (HZS) složila dnes na náměstí ve Zbirohu na Plzeňsku slavnostní slib. Přísahy, která se v takovém rozsahu konala v Plzeňském kraji poprvé, se zúčastnili příslušníci Záchranné roty Zbiroh a nováčci Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje.

V minulých letech skládali na veřejnosti slavnostní slib pouze noví příslušníci HZS Plzeňského kraje. Od letošního roku působí v kraji Záchranná rota Zbiroh, která má 39 příslušníků. Záchranná rota Záchranného útvaru HZS ČR ve Zbirohu vznikla k 1. lednu letošního roku a od 1. dubna je dislokovaná přímo ve Zbirohu. „Z hlediska strategického je to blízko Prahy i blízko dálnice, nemluvě o tom, že prostory zde ve Zbirohu jsou výborné pro naše potřeby, jak z hlediska parkovacích prostor, tak z hlediska prostor pro výcvik i pro mužstvo,“ uvedl pro ČT zástupce velitele David Kareš.

Přesto, že noví příslušníci roty ještě procházejí přípravou, mají už za sebou první zásahy. Jednotka se aktivně podílela na odstraňování následků povodní v Libereckém a Ústeckém kraji. Pomáhali také při pátrání po pohřešované osobě u obce Litohlavy, které skončilo úspěšně a pohřešovanou osobu se podařilo najít.

Video Reportáž Jana Dvořáka
video

Reportáž Jana Dvořáka

Součástí dnešního slavnostního slibu bylo předání medaile k 10. výročí založení HZS ČR šesti hasičům. Na náměstí, kde se slavnostní ceremoniál uskutečnil, hasiči také představili ukázky své techniky. Disponují vedle nakladačů i bagrem či vyprošťovacím tankem.

Slavnostní slib hasičů
Slavnostní slib hasičů