Ohře bude pro vodáky bezpečnější

Karlovy Vary - Pod nejnebezpečnějším jezem na řece Ohři v Karlových Varech už nebudou umírat vodáci. Vodohospodáři po sedmi měsících dokončili náročné stavební úpravy splavu. Jejich práce tím ale nekončí. V průběhu tří let upraví další nebezpečná místa vodácky atraktivní řeky. Na tyto projekty přispěla finančně i Evropská unie.

Tuhnický jez na Ohři vede smutné statistiky. V silných proudech pod jeho hranou zemřelo podle pamětníků už více než patnáct vodáků. Vodohospodáři splav přestavěli, aby proud vody nevytvářel nebezpečné víry. Vodákům, ale i rybám slouží speciální propust. „Já si myslím, že to je obrovský posun, co se týče bezpečnosti a atraktivity Ohře,“ říká vodácká instruktorka Hana Červenková. 

Řeka Ohře je tak pro vodáky desítky kilometrů právě v nejatraktivnějším úseku bezpečná. Dalšímu smutně známému jezu v Radošově u Kyselky se ale vodáci musejí stále vyhýbat. „Ve chvíli, kdy se tam vodák zvrhne, tak se dostane do válce. A tam je takový tah vody, který ho nepustí zpátky,“ popisuje situaci Hana Červenková. 

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Vodohospodáři budou upravovat ještě nejméně tři nebezpečná místa na Ohři včetně jezu u Radošova. Právě tam je ale projekt teprve na začátku. „U Černého mlýna a Jindřichova jsme poměrně dobře vykročili. Máme již projektové dokumentace,“ uvádí mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.  

Za úpravy tuhnického jezu zaplatilo Povodí Ohře sedmnáct milionů korun. Další tři miliony přidal kraj a vodohospodáři a čtrnácti miliony přispěla Evropská unie. „Budeme připraveni se takových projektů účastnit i v budoucnu. A z tohoto důvodu vzniká marketingová studie o rozvoji řeky Ohře,“ upozorňuje náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil. 

Práce na úpravách dalších jezů by podle vodohospodářů mohly začít už příští rok.