Nový přístroj nechali hydrologové nainstalovat u rotavského potoka v Šindelové na Sokolovsku. Takzvaný limnigraf bude měřit vodní stavy a informace každých 10 minut pošle do centra meteorologů v Plzni. „Musíme zjistit, jaký stav odpovídá průtoku a snažit se z teoretických výpočtů zjistit i rozlití třeba na stoletou vodu,“ uvedla vedoucí hydroložka ČHMÚ Plzeň Jiřina Grünwaldová. Získaná data mají v budoucnu varovat obyvatele Rotavy, Oloví, Svatavy a hlavně Sokolova před náhlou povodní. V posledních letech tu velké problémy s vodou nebyly, oblast je ale srážkově nadprůměrná. „Docházelo k tomu, že se voda zvedala a zaplavovalo to části objektů,“ prohlásil starosta Oloví Miroslav Filandr (nez.) a starosta Rotavy Jan Slíva (ODS) doplnil: „Určitě to přispěje k bezpečí obyvatel nebo alespoň k včasné informovanosti.“
Velká povodeň tu naposledy byla v roce 1961. Nenápadný potok se tehdy proměnil v nebezpečnou řeku. „Z mostů od Přebuzi do Sokolova zůstal jeden jediný, a konkrétně v Šindelové zmizelo sedm domů,“ podotkl spolupracovník ČHMÚ Šindelová Rudolf Kovařík a Jiřina Grünwaldová dodala: „Může to přijít kdykoliv ze dne na den, teď zrovna jsme v takové fázi, kdy bleskové povodně hrozí častěji.“

Reportáž Marka Štětiny
Před přívaly deště má varovat i nová klimatologická stanice na Klínovci, která bude kromě toho dávat i přesné údaje o množství sněhu a teplotách. Dosud se meteorologové spoléhali jen na informace z německého Fichtelbergu. „Měřené údaje se často diametrálně lišily ve výšce sněhové pokrývky, v teplotě a jiných parametrech. Proto je to potřebné,“ vysvětlil bývalý náčelník Horské služby Boží Dar Rudolf Chlad.
Plnohodnotná klimatologická stanice na Klínovci by měla být hotová do konce listopadu.