Dobyvatelé vzácných vltavínů plundrují jihočeské lesy

Netolice – Černí těžaři vzácného nerostu vltavínu po sobě zanechávají spoušť. U jihočeské obce Netolice po nich během krátké doby zůstal hektar zcela zničeného lesa. Cena vzácných kamenů v posledních letech vzrostla a jejich nelegální těžbou si přivydělává stále víc lidí. Místní radnice se proto rozhodla zahájit proces, jehož výsledkem bude legální způsob, jak naleziště vytěžit. Jinou obranu proti černým těžařům správci obce nevidí. Rozhodnutí legálně vytěžit naleziště už schválilo netolické zastupitelstvo.

„Původně to byl jeden z našich nejlepších lesů. Teď je z toho měsíční krajina,“ ukazuje starosta Netolic Oldřich Petrášek (ODS) les, který z dálky nepůsobí nijak neobvykle, při bližším prozkoumání je ale země provrtána stovkami děr, které se v hloubce rozšiřují. Jihočeská naleziště vltavínů už jednou náporu černých těžařů čelila. Po přelomu tisíciletí se situace uklidnila. Kombinace zvyšující se nezaměstnanosti a rostoucí ceny kamenů ale podle místních znovu přivádí „zlatokopy“ do nebezpečných jam. Podle geologa Petra Rajlicha se cena vltavínů od roku 2004 zdvojnásobila.

Starosta Netolic Oldřich Petrášek:

0„Je až s podivem, jak jsou tady ochotni riskovat lidé, kteří normálně nechtějí pracovat.“

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Město už do poničené oblasti zakázalo vstup a nechává ho hlídat. „Policisté velmi intenzivně kontrolují tuto lokalitu. Snaží se zabránit vjíždění řidičů s vozidly do lesa i té černé těžbě,“ prohlásila pro ČT prachatická policejní mluvčí Martina Joklová. Jenže před soud se ještě nikdo nedostal, všechny případy končí v přestupkových řízeních.

Podle radnice tak neexistuje jiné řešení než z oblasti udělat legální důl. Starosta Petrášek považuje za jedinou možnost „vyjmout pozemek z lesního fondu, vytěžit a zrekultivovat“. Za další důvod pro legální těžbu považuje riziko přístupu do více než tři metry hlubokých kráterů, které po černé těžbě zůstávají. A město se prý obává především o bezpečnost dětí.

Oldřich Petrášek
Oldřich Petrášek
Více fotek
  • Oldřich Petrášek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2070/206906.jpg
  • Netolice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2070/206911.jpg