Veřejné osvětlení údajně není takovým škůdcem, jak se tvrdí

Liberecko – Loňský experiment se zhasínám světel v Libereckém kraji má své výsledky. Veřejné osvětlení podle nich neškodí v takové míře, jak se obecně říká. Odborníci o tom informovali na konferenci v Jablonci nad Nisou, kde zároveň představili nejnovější trendy ve svícení a úsporách.

V září loňského roku proběhl v Česku ojedinělý experiment. Obce a města postupně zhasínaly pouliční lampy, Liberecký kraj se nořil do tmy – a odborníci měřili, kolik světla přesto uniká. Na veřejné osvětlení by si ale lidé podle výsledků měření tolik stěžovat neměli. Tomáš Novák z VŠB-TU Ostrava říká, že jde sice o dominantní zdroj rušivého světla, nikoliv však jediný.

„Čím větší město je, tím méně se veřejné osvětlení podílí na jeho světelném znečištění,“ uvedl Jiří Tesař ze Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení. Přístroje změřily rozdíly i mezi městy. Zatímco lampy v Jablonci nad Nisou představují 70 % rušivého světla, v Liberci 30 %. Hlavně po setmění ruší okna kanceláří a domácností. V noci nádraží, průmyslové zóny, obchody a reklamy nebo také osvětlení památek.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Karel Sokanský z VŠB-TU Ostrava říká, že světelný kužel nasvětlující památku by neměl být nasměrován do nebe. Budoucnost patří podle účastníků konference účinným a úsporným LED svítidlům. Zatím ale v poměru cena – výkon vítězí známé sodíkové výbojky. „Reklamovaná doba, která se pohybuje od 15 do 25 let, je spíše neověřenou informací,“ prohlásil Jiří Skála ze Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení.

Veřejné osvětlení v Libereckém kraji spotřebuje ročně podle Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení elektřinu za 75 milionů korun. Ušetřit by se přitom dalo o třetinu.