Jeleni přitahují zvědavce

Srní (Šumava) – Pozorovatelny v jeleních oborách na Šumavě jsou mezi lidmi oblíbené, dva vytápěné dřevěné sruby určené pro zimní sledování zvěře ve volné přírodě navštěvuje stále více lidí. Pozorování je bezplatné, objednané skupiny turistů vždy doprovází odborník. Vedle již známých procházek s odborným výkladem funguje tato aktivita Národního parku Šumava již tři roky. Pozorovatelny zvěře mají Šumavu ještě více zatraktivnit, program navíc dostal ocenění od centrály cestovního ruchu Czech Turismu.

Program pozorovacích míst jelenů v Národním parku Šumava letos v létě úspěšně prošel prvním neveřejným kolem soutěže o nejlepší turistickou nabídku v České republice internetového portálu Kudyznudy.cz. Ve druhém kole už vybírala veřejnost. „Ze 17 regionů vybrala veřejnost ty aktivity, které ji zajímaly, které jsou oblíbené. Pozorovatelny obsadily třetí místo v regionu Šumava,“ uvedla tisková referentka šumavského parku Jana Zvettlerová. Pozorovatelny, ze kterých je možné sledovat především jeleny a laně v jejich přirozeném prostředí, jsou postavené na okraji přezimovacích obůrek, ve kterých se v zimním období krmí vysoká zvěř. „V národním parku je kolem deseti přezimovacích obůrek, tento program pro veřejnost funguje ve dvou,“ vysvětlil vedoucí územního pracoviště Srní Jiří Kec.

Pozorovatelny zvěře jsou turisty stále vyhledávanější, za tři roky jejich provozu z nich jeleny a laně pozorovalo na tři tisíce lidí. „Úspěšnost je prakticky stoprocentní. Zvěř si při zakrmování pomaličku zvyká na lidi, kteří sem přijdou, protože o nich samozřejmě ví,“ prohlásil referent informační a strážní služby Jan Chudý.

Pozorovací místa v přezimovacích obůrkách jsou v provozu většinou od ledna do března. Záleží však především na tom, kolik je sněhu.

/*json*/{"map":{"lat":49.086586,"lng":13.481501,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.086586,"lng":13.481501,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/