Jihočeská akce „konopí“ skončila obviněním osmi lidí

České Budějovice – Jihočeští kriminalisté zadrželi osm osob podezřelých z pěstování a prodeje konopí. Při domovních prohlídkách našli velké množství marihuany i nelegálně držených zbraní. Skupinu pěti mužů a tří žen ve věku od dvaceti do osmatřiceti let sledovali policisté od jara. Všem vyšetřovaným hrozí dvanáctiletý trest. Tři obvinění skončili ve vazbě, ostatní jsou vyšetřováni na svobodě.

V rámci vyšetřování případů kriminalisté provedli 14 domovních prohlídek, při kterých použili i služební psy vycvičené na vyhledávání drog. „Pes Quel v jedné z prohledávaných místností doslova zmizel pod záplavou nasušených rostlin konopí, které vyčenichal,“ uvedla policie na svých stránkách. Pěstírny byly vybavené umělým osvětlením, zavlažováním a hnojením.

Vedle bytů prohledali kriminalisté i garáže, bary a vozidla. Skupina vytvořila velmi nenápadný, dobře organizovaný a prosperující podnik. Rostliny si sami pěstovali, zpracovávali, rozváželi i prodávali. K tomu sloužily dva bary, které navenek působily jako klubovny občanského sdružení. „Člověk přišel a měl připravenou objednanou zásilku. Zaplatil u barmanky, která peníze přijala, dala do pokladny a předala připravený balíček,“ řekl ČT policejní mluvčí Jihočeského kraje Jiří Matzner.

Zájemci si mohli koupit gram konopí za 200 korun

Drobní zájemci si mohli koupit gram konopí za 200 korun. Jeden z odběratelů si ale najednou odnesl i více než kilogram, za který zaplatil 6 000 eur. Podle kriminalistů vydělala skupina za několik měsíců téměř milion korun. Obchod fungoval nejméně rok, a to nejen v Českých Budějovicích, ale i v Jindřichově Hradci.