Lékař z Rychnova si péči o pacienty účtoval dvakrát - vydělal milion

Hradec Králové – Rychnov nad Kněžnou řeší případ podvádějícího lékaře. Kontroloři Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) zjistili, že si zdejší alergolog Luboš Koblása účtoval péči o pacienta dvakrát. Využil toho, že jeho ordinace v Rychnově a Týništi spadají pod Královéhradecký kraj, zatímco třetí lékařská praxe v Žamberku patří už pod kraj Pardubický. Tuto ordinaci přitom někteří z vyúčtovaných pacienti vůbec nenavštívili, lékař použil jen jejich data. Podle pojišťovny se měl obohatit o milion korun. Koblása vinu popírá.

Na falešné účtování se přišlo náhodou, když si dva z Koblásových pacientů kontrolovali osobní účet v pojišťovně. Pracovníci VZP následně odhalili stovky podobných případů. Podle vyjádření jednoho z pacientů jej dokonce doktor nutil podepsat, že byl v ordinaci čtyřikrát, když tam byl jen jednou.

„Byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z podvodu, vyslýcháme stovky pacientů a podle prvotních zjištění se podezření potvrzuje,“ informovala mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková. „Pokud se podvod jednoznačně prokáže, je to důvod pro vypovězení smlouvy s tímto lékařem,“ dodal ředitel královéhradecké pobočky VZP Pavel Pechánek.

Nevím, o co se jedná, tvrdí Koblása

Doktor Koblása osobní setkání s reportérem ČT odmítl pro nedostatek času. Do telefonu řekl, že má s VZP dlouhodobě spory, ale že rozhodně žádné falešné výkony nevykazoval. „Já v podstatě sám nevím, o co se jedná. Mně zatím ani jedna instituce, kterou jste jmenoval, oficiálně neoslovila,“ uvedl Koblása. 

Alergolog Koblása je členem zdravotního výboru kraje nominovaným ČSSD a zvoleným zastupiteli. Podílí se tak například na řízení krajských nemocnic; funkce ale zatím zbaven nebude. „Královéhradecký kraj bude ctít presumpci neviny a počká na závěry policejního vyšetřování,“ uvedl mluvčí Královéhradeckého kraje Jiří Hošna.