Zvolit primátora Hradce Králové se dnes nepodařilo

Hradec Králové - Zastupitelé Hradce Králové dnes v tajné volbě zvolili náměstkem primátora zástupce ředitele hradeckých technických služeb Vlastimila Ondráčka (ČSSD). Ondráček získal 19 hlasů. Jednání se zúčastnilo 33 zastupitelů z celkového počtu 37. Primátora města, další náměstky ani radní zastupitelé zatím nezvolili, jednání je přerušeno do 30. listopadu.

„Moc velkou radost z toho výsledku nemám, čekal jsem, že to dopadne lépe. Čekali jsme, že k nám přestoupí ještě někdo další do naší koalice, což se bohužel nepodařilo a bude se dál vyjednávat,“ řekl dnes novinářům Ondráček. V Hradci Králové vítězná ČSSD vytvořila koalici s uskupením Změna pro Hradec a TOP 09, dohromady však měla pouze 15 mandátů.

Většinu nedokázala získat ani středopravá koalice ODS, Hradeckého demokratického klubu, Volby pro město a Doma v Hradci Králové a TOP 09. Tato koalice měla celkem 21 hlasů. Vyjednávání však opustila se svými čtyřmi zastupiteli TOP 09. Lídr HDK Zdeněk Fink dnes na jednání zastupitelů označil situaci ve městě za patovou. „Vyzývám zástupce všech demokratických stran, abychom se sešli a jednali o dalším postupu,“ řekl dnes Fink.

Zastupitelé dnes své jednání zahájili podle programu volbou primátora, na kterého navrhli jediného kandidáta Lubomíra Štěpána pouze komunisté, kteří však neměli podporu ani jedné z koalic. Štěpán v hlasování nezískal dostatečnou podporu zastupitelů. Následovala volba náměstků primátora, na které KSČM navrhla Aloise Havrdu, ČSSD kromě Ondráčka ještě poslankyni Hanu Orgoníkovou. Havrda ani Orgoníková nezískali potřebnou podporu zastupitelů.


Ve středu 10. listopadu rezignoval na svůj post dosavadní primátor Otakar Divíšek (ODS) a město řídil jeho dosavadní náměstek Josef Malíř (VPM), kterého nahradí Ondráček. Před čtyřmi lety volby v Hradci Králové jasně vyhrála ODS se ziskem 19 mandátů. Na pravicové koalici s celkem 25 hlasy se pak ODS dohodla s Volbou pro město a HDK. V nynějších volbách ODS utrpěla velkou porážku a získala jen šest mandátů.