Magistrát v Ústí musí obhajovat park za 80 milionů

Ústí nad Labem - Radnice v Ústí nad Labem možná zaplatila za rekonstrukci městských sadů víc, než ve skutečnosti musela. Město nechalo park opravit za 83 milionů korun, většinu peněz má získat z regionálních operačních programů. Podle opozice ale mohl magistrát ušetřit až desítky milionů. Pochybnosti budí prý položky, jako třeba kašna za půl milionu, několik posilovacích strojů v ceně 25 tisíc za kus, lavička i za 60 tisíc korun nebo pokácení stromu až za 50 tisíc korun. Opoziční zastupitelé volají po okamžitém auditu. Radnice se hájí tím, že cena byla dána výběrovým řízením.

„Občan má právo vědět, proč lavička stála 60 tisíc korun, skluzavka půl milionu korun, takzvané lávky 3 miliony korun,“ tvrdí pro ČT zastupitelka Karola Haasová (TOP 09). Náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha (ODS) nepovažuje audit za řešení. „My předložíme jednotlivé položky, které byly označeny za sporné, pak se uvidí,“ dodal náměstek.

Podle rozpočtu, který má Česká televize k dispozici, nešetřila ústecká radnice ani na nových stromech a květinách. Třeba jeden javor stál přes 13 tisíc korun, přitom v e-shopech ho lze dostat za 2,5 tisíce. Násobně dražší byly i vysazené květiny. Radnice jakékoli pochybení odmítá, cena podle ní vyšla z výběrového řízení. „Stanovisko magistrátu je jasné, výběrové řízení vyhrála firma s nejnižší cenovou nabídkou,“ uvedl mluvčí magistrátu Milan Knotek.

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Rekonstrukce sadů patří k integrovanému plánu rozvoje města a většinu by tedy měla zaplatit Evropská unie. Na rekonstrukci sadů má z Bruselu přitéct přes 75 milionů korun. Dvacet sedm milionů už nechal úřad regionální rady proplatit, o zbytek zatím město nepožádalo. Regionální rada tvrdí, že žádost prověří. „Budeme to tedy kontrolovat a v případě, že zjistíme nějaké nedostatky, vyvodíme z toho důsledky,“ tvrdí mluvčí Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Marcela Klíchová. Při zjištění chyb v projektu můžou úředníci dotaci i zkrátit.

Skluzavky v ústeckém parku
Skluzavky v ústeckém parku
Více fotek
  • Skluzavky v ústeckém parku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2137/213655.jpg
  • Lavička v zimě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2137/213656.jpg