V Třešti stavějí betlémy již dvě století

Třešť (Kraj Vysočina) – Betlemářství v Třešti má dvousetletou historii a už tradičně, jako vždy před Vánocemi, chystá místní Spolek přátel betlémů v domě J. A. Schumpetera vánoční výstavu. Ta letošní bude s názvem „Lidové Vánoce“. Biblický příběh o zrození Ježíška v opuštěném chlévě byl vždy přístupný lidským citům, a logicky tedy vedl množství umělců k jeho ztvárnění. Takto vznikly i třešťské betlémy, počátkem 19. století byly nejprve papírové, později dřevěné. Vstup do expozice je zdarma a je možné ji navštívit již od začátku prosince.

Jeden z největších betlémů má 30 metrů čtverečních, figurky do něj postupně vyřezávají řezbáři z Třeště a okolí. „Řežeme to už 7 let, je tady nejméně 350 figurek,“ uvedl řezbář Metoděj Roháček z Třešti. V Schumpeterově domě je k vidění desítka betlémů. Když nebylo místo, lidé je dřív stavěli třeba nad postelí. Postavit betlém však není nic jednoduchého, trpělivost je základem a pak také celá řada materiálů. „Vše je z přírodních materiálů, jsou tam pařezy, mechy. A z pařezů se vytvoří krajina,“ doplnila Marie Roháčková ze Spolku přátel betlémů Třešť a Metoděj Roháček dodal: „Betlémy v Třešti se stavějí přes 200 let, nikde jinde v okolí to není.“

K lidovým Vánocům patří jednoduchá, přesto vkusná výzdoba, jako třeba na štědrovečerním stole. „Stromečky jsou zdobené slámou a perníčky a máme i vrkoče. Snažili jsme se udělat ozdoby, které souvisí s lidovými Vánocemi,“ vysvětlila Miluše Dvořáková ze Spolku přátel betlémů Třešť.

Betlémy budou v Třešti k vidění až do února. Od Štědrého dne pak také v šestnácti rodinách, kam můžou návštěvníci zajít a zdarma si rodinné betlémy prohlédnout.

/*json*/{"map":{"lat":49.291411,"lng":15.482924,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.291411,"lng":15.482924,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Spolek přátel betlémů v Třešti chystá tradiční vánoční výstavu betlémů.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24