Ve Valašských Kloboukách Mikuláš vyrazil do terénu již dnes

Valašské Klobouky (Zlínský kraj) – Svátek svatého Mikuláše spojený s tradiční nadílkou sice bude až později, na mnoha místech však Mikuláš společně s čerty a andělem vyrazil do ulic již dnes. Jen na jižním Valašsku je průvod daleko rozmanitější, tradice a lidové pověry do něho přidaly i další postavy. Důkazem byl i Vánoční jarmark ve Valašských Kloboukách, kde ani letos nemohly chybět obvyklé ukázky starých řemesel či prezentace rukodělných produktů, které pocházejí z dílen zručných řezbářů, dráteníků, krajkářek, hrnčířů a dalších lidových výrobců.

Jako kdyby na Valašsku nestačil Mikuláš s andělem, lidská fantazie, pověry i historické zkušenosti průvod výrazně zpestřily. Čerty ohlašují zdaleka slyšitelné zvonce, opentlený běžec Laufer ohlašuje příchod družiny a Turek je připomenutím dávného plenění moravsko-slovenského pohraničí. Největší respekt má však smrtka coby připomenutí konečnosti lidského života. „Však, kdo vám může garantovat, že tady budeme i za hodinu,“ prohlásil etnograf Karel Pavlištík.

Ve Valašských Kloboukách si vůbec potrpí na dodržování zvyklostí. Na jarmarku se netrpí prodej komerčního zboží, přednost mají rukodělné výrobky a polozapomenutá řemesla. „Lidé ocení, že člověk je schopen to vytvořit vlastní rukou,“ potvrdil kolář Gustav Kristyník z Nového Hrozenkova. Jarmareční dopoledne bylo velmi mrazivé. V minus patnácti stupních ale děti kromě strašení čertů spolehlivě zahřál čaj, dospělé pak výtečná valašská slivovice.

Mikulášský jarmark dnes odpoledne skončil, čerti na pár hodin odpočívali. To pravé vyvrcholení je čeká zítra.

/*json*/{"map":{"lat":49.140352,"lng":18.007496,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.140352,"lng":18.007496,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Svátek svatého Mikuláše začal na mnoha místech již dnes.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24