Kdo bude novým ředitelem šumavského národního parku?

Šumava – Dnes měli zájemci o post ředitele Národního parku Šumava poslední možnost podat přihlášku do výběrového řízení. Na ministerstvo životního prostředí jich dorazilo 17. Za necelých dvacet let existence se na křesle ředitele vystřídalo už pět lidí. Teprve až na toho šestého by měla čekat absolutní novinka, zákon o NP Šumava.

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) podle svých slov očekává od nového ředitele maximální součinnost s přípravou nového zákona. Radní pro oblast životního prostředí Plzeňského kraje Petr Smutný (ČSSD) naznačil, že budou přesně stanovená pravidla ohledně pravomocí ředitele.

Podle ministerstva životního prostředí by nový ředitel měl být přírodovědec a měl by se dobře orientovat v oblasti ochrany přírody. Právě toho se ale obávají představitelé šumavských obcí. „Představoval bych si především takového člověka, který bude mít stejnou míru pochopení pro problémy obcí, tak jako obce v národním parku mají pochopení pro ochranu přírody,“ nechal se slyšet předseda Svazu obcí Národního parku Šumava Jiří Hůlka.

První kolo výběrového řízení proběhne ve středu 8. prosince. Jedním z těch, kdo bude o novém řediteli rozhodovat, se stane i předseda rady parku Jan Stráský. Nový ředitel by měl do svého křesla správy Národního parku Šumava usednout už na začátku ledna příštího roku.