Prodej vánočních stromků opět stěžují zloději

Pardubicko – Za vánoční stromky zákazníci zaplatí zhruba stejně jako vloni. Přesto si prodejci a pěstitelé stěžují na zloděje, kteří si stromky odvážejí přímo z lesa nebo z plantáží. Zabránit nájezdu zlodějů je podle pěstitelů téměř nemožné. Do lesů nebo přímo na pole mezi mladé stromky vyrážejí jednotlivci, kteří si chtějí odnést smrk, borovici nebo jedli domů, v horším případě pak celé party zlodějů.

Jaromír Rejl ze Starých Ždánic na Pardubicku je pěstitelem vánočních stromků. Zloděje na svých plantážích přistihl už několikrát. Nemilé překvapení ho čekalo i při jednom z posledních návratů k oplocenému pozemku. Kradené vánoční stromky pak zloději prodávají pod cenou.

Předvánoční období znamená větší obezřetnost i pro správce lesů. Na některých místech stromky stříkají speciálním roztokem nebo odlamují větve. „Lesníci se pohybují v místech, která by zloděje mohla nejvíce lákat, v případě potřeby spolupracujeme také s policií,“ informoval mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

V policejních statistikách se rok od roku objevují i poněkud kuriózní případy krádeží. Vánoční stromky se ztrácejí nejen v lese, ale i přímo ve městě, jak uvedla mluvčí Policie ČR Pardubice Eva Maturová. Prodejce vánočních stromků i letos kontroluje Česká obchodní inspekce. Zaměřuje se především na cenu a správné značení stromků.