Českou poštu zaplavily desetitisíce balíků

Praha - Česká pošta hlásí vánoční rekord. Její třídírnou v pražských Malešicích prošlo přes sto sedmdesát tisíc balíků. Stále více lidí se totiž rozhodlo pořizovat si dárky po internetu, a vyhnout se tak frontám a přeplněným nákupním centrům. Zásilkové služby však mají napilno, aby objednané a zaplacené dárky stačily do začátku Vánoc vůbec rozvézt.

Třídírna balíků v pražských Malešicích je vůbec největším pracovištěm České pošty v republice. Takový nápor, jaký zažila včera, ale nepamatuje. Rukama pracovnic tam prošlo přes sto sedmdesát tisíc balíků. „Dneska to číslo trochu klesá, jsem asi na sto padesáti tisících balíků, zítra půjdeme níž, ale počítáme, že v pondělí opět vystoupáme někam nad sto šedesát tisíc balíků,“ odhaduje provozní ředitel logistiky malešické třídírny Robert Kaiser.  

Do Malešic putují všechny balíky, které mají adresáta ve středních Čechách nebo v Praze. Právě tady se třídí podle toho, do jakého města nebo pražského obvodu mají namířeno. Stejně tak tady pracovnice rozdělují i balíky, které jsou podané v Praze a středních Čechách. Centrální uzel navíc funguje i jako transportní místo pro balíky, které putují ze severu země na východ a opačně. „Posilujeme směny hlavně našimi pracovníky a také brigádníky. Je to nutnost proto, abychom ty balíky stačili odbavit,“ dodává Robert Kaiser.   

Video Reportáž Gabriely Ulvrové
video

Reportáž Gabriely Ulvrové

Nápor balíků ale nezažívají jen centrální pracoviště, ale i dodací pošty. Ty kvůli množství zakázek doručují balíky i dnes. „Vánoční provoz pro nás znamená dva víkendy před Štědrým dnem ve znamení mimořádných směn,“ říká vedoucí pošty v Praze 4 Hana Tmejová. 

Balíková dodejna navíc jede ve třísměnném provozu, aby pokryla celých dvacet čtyři hodin. K lidem pak balíčky doručují pošťáci ve dvou režimech - ráno a odpoledne.