Ostravské projekty váznou, město může přijít o peníze z dotací

Ostrava - Ostravě hrozí, že přijde o stamiliony korun z evropských dotací. Řada projektů nabrala více než roční zpoždění. Regionální rada městu pohrozila, že v případě dalšího zdržení přerozdělí peníze jiným menším městům. Vedení města Ostravy tvrdí, že za zpoždění nemůže a jedním dechem dodává, že se už snad žádné projekty nezpozdí. Realizace většiny z nich by měla být odstartována v příštím roce. Už teď ale přiznává, že o část peněz možná přijde.

Úprava nábřeží řeky Ostravice: vyrůst tu mělo rekreační zázemí, nový odpadovod měl zase řeku vyčistit tak, že by se v ní dalo koupat. Realizace projektu se zpozdila, a tak se možná vůbec neuskuteční. „Probíhá dlouhé jednání s různými ekologickými organizacemi. Jen kvůli tomu jsme se zdrželi tak o rok,“ řekl primátor Ostravy Petr Kajnar.

David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady:

„Máme náhradní projekty menších měst, která by určitě tuto částku ráda využila.“

Hospodářská krize pozastavila výstavbu Nové Karoliny. Stát z toho důvodu zůstala i výstavba dopravního napojení. Otazník visí také nad obnovou městské části Svinov. „V březnu bychom měli podepsat smlouvu se zhotovitelem,“ podotkl primátor. Pokud by se projekty opět zpozdily, bude nutné znovu žádat úřad o prodloužení.

Díky zpoždění je ohrožena také revitalizace Komenského sadů. Stát má 50 milionů korun. „Chtěli bychom tam udělat nové chodníky, dlažbu a cyklostezky,“ konstatoval Kajnar. Úřad regionální rady ale jasně varuje: pokud se budou projekty dále zpožďovat, stamiliony přesune jinam.