Vrstva sněhu může přinést větší úhyn lesní zvěře

Karlovy Vary - Velké množství sněhu, které letos místy napadlo, brání zvěři dostat se přirozenou cestou k přírodním zdrojům potravy a vody. Myslivci se s tímto problémem potýkají hlavně v Krušných horách, Slavkovském lese, ale i v nižších polohách Karlovarského kraje. Zvířata se hromadně stahují ke krmelcům, které jsou obtížně dostupné i ochráncům přírody a hajným. Myslivečtí hospodáři a ochránci předpokládají, že do jara může uhynout 20 procent zvěře, u srnčí a muflonů odhadují procento ještě vyšší.

Lesní hospodáři v Krušných horách a ve Slavkovském lese se naučili používat ke krmení zvěře tak zvané přezimovací obůrky. Podle Tomáše Jandy z Lesů ČR se v listopadu začne v obůrce přikrmovat. „Když tam zvěř začne docházet a napadne sněhová pokrývka, pak oboru zavřeme a zůstane tam v podstatě do jara. Když se objeví zelená tráva, znovu zvěř vypustíme,“ říká Tomáš Janda.

Hajný a myslivec Radek Lederer musí zajít ke krmelcům v karlovarských Lázeňských lesích každé dva dny. Říká, že má docela štěstí. V jeho revíru to jde částečně autem, částečně pěšky. Hodně myslivců ve vyšších polohách ale musí použít traktor, ve složitějších případech pak běžky nebo sněžnice. „V této vysoké pokrývce sněhu se zvěř nedostane na svou přirozenou potravu, což je nějaká uschlá tráva, a zašla by,“ vysvětluje Radek Lederer.

Vyhládlá zvěř ve volné přírodě zajde až k lidským obydlím anebo na silnice. A právě takový výlet pro ni v lepším případě končí v některé stanici na záchranu živočichů. „Jakmile napadl sníh, měli jsme tu hned 30 zvířat. Nakrmili jsme je, zahřáli a šla hned zpět do volné přírody,“ popsal situaci Tomáš Smolík ze stanice Handicapovaných živočichů Drosera v Bublavě.