Vyšší nájem v bytech RPG přijalo již 90 procent nájemníků

Ostrava – S návrhem společnosti RPG Byty zvýšit nájemné v 35 650 bytech na severu Moravy souhlasilo už 90 procent jejich nájemníků. Přijali letošní zdražení o 15 až 38 procent. Návrh vlastníka bývalých bytů OKD zatím nepřijalo přes 3 500 tisíce nájemníků, s nimiž bude společnost dále jednat. V krajním případě jim hrozí žaloba na určení výše nájemného.Společnost RPG Byty, která vlastní téměř 44 tisíc bytů, bude s ukončením deregulace od letošního roku zvyšovat nájemné každým rokem až do 2014; v některých městech i později. Deregulace nájemného jí umožní přiblížit do roku 2014 stávající nájemné ve výši 19 až 50 korun za metr čtvereční tržním cenám, které se pohybují od 60 do 130 Kč. Růst nájmu od února 2011 zdůvodnila hlavně snahou získat více peněz na investice do bytového fondu.

Přes 1 700 nájemníků poslalo společnosti vlastní protinávrh úprav nájemného. Právě k tomu vybízelo nájemníky sdružení BYTYOKD.CZ, které s původním návrhem RPG Byty nesouhlasilo a dlouhodobě zastupuje nájemníky, kteří chtějí byty získat do osobního vlastnictví. Nejméně 1 600 nájemníků na návrh společnosti vůbec nereagovalo a zhruba 140 nájemníků návrh zcela odmítlo.

Lidem, kteří navržené zdražení nepřijali či na něj vůbec nereagovali, prodlouží společnost termín uzavření nájemní smlouvy do 18. ledna. Nájemníkům s protinávrhy nabídne nejprve smlouvu na dobu určitou. „Většina z nich totiž přijala náš návrh, ale jen na určité období - buď jen na letošní rok, nebo na čtyři roky do 2014,“ vysvětlil ředitel rezidenčního portfolia skupiny RPG Real Estate (RPG RE) Pavel Klimeš.

Video Milan Taraba ve Studiu ČT24
video

Milan Taraba ve Studiu ČT24

Druhou variantou pro nájemníky s protinávrhem je podle něho smlouva na dobu neurčitou, podle níž budou lidé platit rovnou tržní nájemné, i když se slevou. „Budeme usilovat o dohodu. Soudní řešení je tou poslední cestou, kterou bychom chtěli jít,“ dodal Klimeš s odhadem, že u soudu nakonec skončí zhruba 1 500 nájemníků. Podle něho jim hrozí to, že soud nakonec stanoví místně obvyklé nájemné vyšší než původní návrh společnosti. Ta si u soudních znalců nechala zpracovat, jak by takové nájemné mohlo vypadat. Například v Ostravě by se pohybovalo zhruba od 80 do 100 Kč za metr čtvereční, ve Frýdku-Místku od 70 do 100 Kč a v Karviné odhadem od 70 do 80 Kč.

Podle něho jim hrozí to, že soud nakonec stanoví místně obvyklé nájemné vyšší než původní návrh společnosti. Ta si u soudních znalců nechala zpracovat, jak by takové nájemné mohlo vypadat. Například v Ostravě by se pohybovalo zhruba od 80 do 100 Kč za metr čtvereční, ve Frýdku-Místku od 70 do 100 Kč a v Karviné odhadem od 70 do 80 Kč.