Havířovská léčba chronických bolestí nohou slaví úspěch

Havířov - Lidem, kteří trpí chronickou bolestí nohou, může pomoci metoda, kterou používají lékaři havířovské nemocnice. Pomocí jednoduchého katetru, který je zavedený pod kolenem, si pacienti mohou sami aplikovat léky proti bolesti. Metoda je vhodná například při léčení bércových vředů nebo diabetické nohy.

Do poradny pro léčbu bolesti chodil Jan Krutílek pravidelně. Ucpaly se mu cévy a na patě se vytvořil velmi bolestivý defekt. Léky proti bolesti už ale nezabíraly. Asi před rokem začal léčbu pomocí katetru. „Nad kolenem mi udělali vpich, nasadili tam kanylku a já si tudy prakticky čtyřikrát denně tlačil sám léky,“ popisuje pan Krutílek. Podle primáře Burši jde o běžnou metodu regionální anestezie.

„My jsme ji trochu modifikovali tím způsobem, že zavádíme k podkolennímu nervu katetr, kterým se podávají znecitlivující látky proti bolesti,“ upřesňuje primář ARO Nemocnice Havířov Jiří Burša. K výhodám metody patří mimo jiné to, že si po zacvičení aplikuje léky pacient sám podle potřeby a hadička vydrží v těle i několik měsíců.

„Mně vydržela ta kanylka tři čtvrtě roku, což prý není běžné, pak mi udělali kmenové buňky ve Fakultní nemocnici v Ostravě a dnes je noha v naprostém pořádku – žádné bolesti, všechno v pořádku,“ pochvaluje si pacient Jan Krutílek. Tento způsob léčení je vhodný pro pacienty s chronickou dlouhodobou bolestí nohou, třeba u bércových vředů nebo u diabetické nohy.

Pan Krutílek jde k lékaři
Pan Krutílek jde k lékaři
Více fotek
  • Pan Krutílek jde k lékaři autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2245/224461.jpg
  • Zavedený katetr autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2245/224462.jpg